Ana sayfa Manşet 10 yaşındaki kız çocuğuna tecavüzle yargılanan sanık tahliye edildi

10 yaşındaki kız çocuğuna tecavüzle yargılanan sanık tahliye edildi

PAYLAŞ

Antalya’da 10 yaşındaki kız çocuğuna cinsel taciz ve saldırı suçlarından 5 ay tutuklu kalan apartman görevlisi 44 yaşındaki A.Ö., adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

90 yıl hapis istemiyle yargılanan saldırganın serbest bırakılmasına tepki gösteren aille, adli tıp kurumunun tecavüz bulgusuna ilişkin kesin raporunun olduğunu söyledi.

Tecavüze uğrayan çocuğun annesi 38 yaşındaki F.Y., sık sık seyahat ettiği için 10 yaşındaki kızına Muratpaşa ilçesinde oturan annesi bakıyordu.

Mayıs ayında eve dönen anne kızının mutsuz olduğunu gözlemledi. Anne çocuğunun daha önce birlikte ders çalıştığı sitenin apartman görevlisi A.Ö.’nün kızının yanına da gitmediğini fark etti. F.Y. kızına, A.Ö.’nün kızının yanına neden gitmediğini sorunca, “Bir daha o eve gitmem” cevabını aldı. Anne F.Y.’nin nedenini sorması üzerine kızı, A.Ö.’nün cinsel saldırısına maruz kaldığını söyledi.

Annenin şikayeti üzerine gözaltına alındı

Annenin şikayeti üzerine geçen mayıs ayında gözaltına alınan 2 çocuk babası A.Ö., çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince tutuklandı. Adli tıp kurumu raporunda, çocuğun ‘fiili livataya’ maruz kaldığı tespit edildi. A.Ö. hakkında, ‘çocuğun zincirleme nitelikli cinsel istismarı’, ‘cinsel amaçlı çocuğu zorla hürriyetten yoksun kılma’, ‘tehdit ve kasten yaralama’ suçlarından 90 yıl hapis istemiyle Antalya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Davanın 4’üncü duruşmasına tutuklu sanık A.Ö. katılırken, anne F.Y. de hazır bulundu. Duruşmada, çocuğun pedagog eşliğinde verdiği ifadesi okundu. Çocuk ifadesinde, A.Ö.’nün farklı tarihlerde 3 defa kendisine cinsel tacizde bulunduğunu söyledi. Çocuk, en son Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavının yapıldığı günlerde A.Ö.’nün yatak odasında kendisine tecavüz ettiğini ifade etti.

Kamera kayıtlarında görüntüsü yok

Mahkeme heyeti, sitenin güvenlik kamerası kayıtlarında aynı zamanda bir otelde çalışan A.Ö.’nün belirtilen tarihlerde, oturduğu apartmana giriş- çıkışının olmadığını tespit etti. Yargılama sonunda mahkeme, 5 ay 3 gün tutuklu kalan A.Ö.’nün adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Tecavüzcü tutuksuz yargılanıyor

Mahkemenin kararına tepki gösteren anne F.Y., adli tıp kurumunun tecavüz bulgusuna ilişkin kesin raporu olmasına rağmen tutuksuz yargılandığını söyledi.

“Birden fazla taciz olmuş, en son tecavüz olmuş. Tecavüz raporlarla kesinleşti. Kızımın ifadesinde söylediği tarihler, aşağı yukarı, yani kesin değil. Adli tıp kurumu raporu, tecavüzün o tarihlerde yapıldığını kesinleştirdi. Bu eylemi yapan kişi tutuksuz yargılanıyor ve buna yasal olarak itiraz edemiyorum. Sanık tutukluğuna itiraz edebiliyor ama ben tutuksuzluğuna itiraz edemiyorum. Ortada başka şüpheli yok.”

Olaydan sonra oturdukları mahalleden taşındıklarını ve kızının psikolojik destek aldığını söyleyen Anne, “Ben hangi adalete inanayım? İçim yanıyor, dayanılacak bir şey değil. Bunu atlamayacağız, bu geçmeyecek. Kızımın bu adamın serbest kaldığından haberi yok” dedi.