Ana sayfa Logo Altı 20 senatörden ‘koruma saldırısı’ mektubu: Korumalar tespit edilip cezalandırılsın

20 senatörden ‘koruma saldırısı’ mektubu: Korumalar tespit edilip cezalandırılsın

PAYLAŞ

ABD’li senatörler, ABD’nin başkenti Washington DC’de “Demirtaş’a özgürlük” dövizleri taşıyan protestocuları darp eden Cumhurbaşkanlığı korumalarıyla ilgili Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a bir mektup gönderdi. Saldırıyı yapan koruma görevlilerinin kimliklerinin tespit edilmesini isteyen 20 senatör, koruma görevlilerinin ‘kavgaya karıştıklarının tespit edilmesi’ durumunda ise söz konusu kişilerin ABD yasalarına göre sorumlu tutulmalarını talep etti.

ABD’li 20 senato üyesinin imzasını taşıyan ve Rex Tillerson’a gönderilen mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Bu mektubu size Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na eşlik eden korumaların açık bir şekilde Washington’daki Türk Büyükelçiliği rezidansının önünde şiddetli bir kavgaya karışmış olmalarından duyduğumuz endişeyi ifade etmek için yazıyoruz. Şiddet nedeniyle biri ciddi olmak üzere 9 kişi yaralandı. Eğer doğruysa bu olay, Türk koruma ekiplerinin bir yıldan daha kısa bir süre içerisinde protestoculara ve basın mensuplarına karşı şiddetli müdahalede bulundukları ikinci olay… Bu kabul edilemez!

Görüntülere ve görgü tanıklarının ifadlerine göre, koyu takım elbise giymiş ve kulaklık takan adamlar, Türk elçiliği rezidansının dışında toplanmış politik göstericilere saldırdı. Haberlere göre, bu adamlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruma ekibinden. Eğer doğruysa bu kişiler profesyonel bir güvenlik elemanından beklenmeyecek şekilde davrandılar. Özellikle de 65 yıllık bir NATO müttefikinden… Eğer bu adamlar Türk diplomatik korumalarıysa, yaptıkları davranış kabul edilemez bir davranıştır.

Mart 2016’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumaları, Erdoğan’ın konuşma yaptığı Brookings Enstitüsü’nde benzer bir şekilde sert bir davranış göstermişlerdi. Brookings Enstitüsü de şöyle bir açıklama yapmıştı: “Erdoğan’ın güvenlik ekibi kabul edilemez bir şekilde davrandı. Bina dışındaki göstericileri sert bir şekilde hırpaladı. Ve istenmeyen gazetecileri olay yerinden uzaklaştırmaya çalıştı.”

Sizi süratli bir şekilde Washington Metropol Polis Departmanı’yla birlikte, bu saldırıyı gerçekleştirenlerin kimliklerinin belirlenmesi ve Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun korumalarının kavgaya müdahil olup olmadıklarının belirlenmesi için çalışmaya çağırıyoruz. Eğer müdahil oldukları tespit edilirse, sorumlu olan bu kişiler uygulanabilir ABD yasalarına göre sorumlu tutulmalıdırlar. Bu tür olayların tekrar yaşanmasını önlemek için sizinle birlikte çalışmak istiyoruz”

Erdoğan’ın korumaları göstericilere saldırmıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump önceki gün Beyaz Saray’da yaklaşık iki saat süren bir görüşme gerçekleştirmişti. Erdoğan’ın korumaları, Washington’daki Türk büyükelçilik konutu önünde toplanan ve ellerinde ‘Demirtaş’a özgürlük’ pankartı taşıyan bir gruba saldırmıştı. Aralarında Erdoğan’ın korumalarının da olduğu çok sayıda kişinin eşlik ettiği saldırıda 2’si ağır 11 protestocu yaralanmıştı.