20’li yaşlardaki insanlar aldatma ve ihanete daha yatkın

Ağustos 13, 2017, 2:41 pm
Tennessee Üniversitesi'nden bilim adamları, 20'li yaşlardaki insanların aldatma ve ihanete daha yatkın olduklarınına ilişkin bulgulara ulaştı. Uzmanlara göre bunun sebebi, daha fazla bağımsız olma ihtiyacı ya da intikam olabilir.

Tennessee Üniversitesi tarafından yürütülen ve Journal of Sex Research’te yayınlanan çalışmada, geçmişte eşlerini aldattığını itiraf eden yaş ortalaması 22 ve yüzde 59,6’sı kadın olan 104 yetişkin altı ay boyunca incelendi.

Aldatmanın nedenlerinin incelendiği araştırmada, ilk ve en büyük sebep olarak ‘birbirine bağımlı olma’ gösterildi.

Aldatmanın özellikle yakınlaşma ihtiyaçlarının partnerler tarafından karşılanmadığının hissedildiği; zayıf iletişim, sevilmediğini hissetme veya bir kıvılcım eksikliği olduğu durumlarda geçerli olduğu sonucuna ulaşıldı.

Katılımcıların yüzde 73’ü ana neden olarak birbirine bağımlılık seçeneğini belirtirken, yüzde 20’si ise daha fazla bağımsızlığa ihtiyaç duyma seçeneğini işaretledi.

Bazı katılımcılar ise sarhoş olduklarını, başkalarının kendilerini cezbettiğini, yeniliğin ya da ihanetin heyecanına veya yeni birileriyle olmanın heyecanına karşı koyamadıklarını söyledi.