Ana sayfa Yaşam 31 Mayıs-2 Haziran arasında deri kanseri taraması ücretsiz

31 Mayıs-2 Haziran arasında deri kanseri taraması ücretsiz

PAYLAŞ

31 Mayıs – 2 Haziran tarihleri arasında Türkiye’nin çeşitli illerindeki 20 üniversite hastanesinde yapılacak olan ücretsiz deri kanseri, ben taraması projesinde gönüllü dermatologlar gün boyu Türkiye’nin 20 üniversite hastanesinde ücretsiz ben taraması yapacak.

Elle’den Duygu Haksun’un haberine göre, Euromelanoma Türkiye Koordinatörü Prof. Dr. Nahide Onsun, bu kampanyayla amaçlarının toplumu deri kanserlerine yönelik bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak olduğunu söyledi. Onsun, erken tanının bu kanser türünde de çok önemli olduğunu belirtti.


Kimler risk grubunda?

Herkeste görülebildiği gibi, 50 yaş üstünde olan ve uzun süreli yoğun güneş ışınlarına maruz kalan kişilerde daha sık görülmektedir. Ailesinde deri kanseri olanlar genetik olarak daha fazla risk taşırlar. Mavi gözlü, kızıl ya da sarışın, güneşte kolaylıkla yanabilen ya da bronzlaşması zor olan açık tenli ve çilli insanlar deri kanseri için en çok risk taşıyan insanlardır. Çocukluktaki yüksek güneş maruziyeti ilerde olabilecek deri kanseri oranını arttırır. Mesleki olarak (denizciler, çiftçiler inşaat işçileri vs.) ve tatil amaçlı veya bronzlaşmak için solaryum kullananların riski daha fazladır.