IŞİD’den Türkiye’ye referandumda saldırı emri

Nisan 07, 2017, 6:48 pm
IŞİD örgütü, Türkiye'deki mensuplarına, 16 Nisan'da düzenlenecek anayasa değişikliği referandumunda saldırı düzenleme çağrısı yaptı.

IŞİD, aylık dergisi Rumiyah’ın 6 Nisan Perşembe günü yayımlanan 8. sayısının Türkçe versiyonunda “Allah’ın dışında başka kanun koyucu seçmek küfürdür” ifadesiyle şu çağrıyı yaptı:

“Referandumda ‘Evet’ diyenler kâfir olacağı gibi ‘Hayır’ diyenlerde kâfir olur. Müslümanların hiçbir şekilde seçim sandıklarına gitmemesi, o sandıklardan ve mekânlardan uzak durması, düşmanlığını ilan etmesi gerekir.

“Tüm muvahhid kardeşlerimizden (…) tüm oy kullanma mekânlarının hedef alınmasını istiyoruz. Oraları basın, yakın, yıkın ve ateşe verin. Hem tağutları hem de referandumda oy kullanarak onlara ibadet eden tüm kâfirleri ve müşrikleri öldürün.”

Rudaw’ın aktardığına göre IŞİD, Perşembe günü yayımladığı haftalık Arapça gazetesi al-Naba’da da, “Türkiye’de sandıklarda saldırılar” düzenlenmesi çağrısını yineledi.

Örgüt, Türkiye hükümetini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kınayarak, hiçbir Müslümanın sandığa gitmemesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’deki mensuplarına, hem referandum sandıklarında saldırılar düzenleme, hem de oy vermeye giden herkesi hedef alma çağrısında bulunan IŞİD’in Arapça gazetesinde, “Elinizdeki en güçlü araç neyse onu kullanın ve maksimum kargaşa yaratın” ifadeleri yer aldı.