Ana sayfa Genel 1 Kasım’da MHP’ye oy veren seçmenin yüzde 73’ü referandumda ‘Hayır’ dedi

1 Kasım’da MHP’ye oy veren seçmenin yüzde 73’ü referandumda ‘Hayır’ dedi

PAYLAŞ

Fransa merkezli uluslararası araştırma kuruluşu IPSOS tarafından referandumundan sonra yapılan anket, 81 ilde Türkiye’deki seçmen nüfusunu temsil eden 1501 kişiyle görüşmeler yoluyla gerçekleştirildi. Anker sonuçları, eğitimsiz seçmen arasında “Evet” oranının yüksek olduğunu gösterirken, en çok ‘Evet’ oyu verenlerin belde ve köylerde yaşanan yurttaşlar ve ev kadınları olduğu görüldü. Anketin en dikkat çekici sonuçlarından birisi de, 1 Kasım genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) oy veren seçmenin yüzde 73’ünün referandumda ‘Hayır’ oyu verdiği tespiti oldu.

CNN Türk için hazırlanan anketten öne çıkan bazı veriler şu şekilde:

Buna göre, 1 Kasım 2015 seçimlerinde MHP’ye oy vermiş seçmenin yüzde 73’ü 16 Nisan’da parti lideri Devlet Bahçeli’nin “Evet” çağrısına karşın “Hayır” oyu verdi. Bu oran, 5 büyük ilde, yani İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa ortalamasında yüzde 80’i buluyor.

IPSOS çalışması ilk kez oy veren seçmenlerin yüzde 58’inin “Hayır” oyu verdiğini gösteriyor. Bu oran referandumda kullanılan yüzde 48,6 oranındaki “Hayır” oranından neredeyse 10 puan daha fazla.

Anket sonuçlarına göre, il ve ilçe merkezlerinde “hayır” oranı yüzde 51’e ulaşıyor; “Evet” yüzde 48’de kalıyor. Buna karşın belde ve köylerde “Evet” oranı, referandumda çıkan yüzde 51,4’ün 10 puandan fazla üzerinde; yüzde 62; belde ve köylerde “Hayır” oranı yüzde 38’de kalıyor.

Aynı şekilde ilkokul mezunu ya da eğitimsiz seçmen arasında “Evet” oranı yüzde 70’e yükseliyor. İlkokul düzeyinde yüzde 70 olan “Evet” oranı ortaokul düzeyinde yüzde 57’ye, lise düzeyinde yüzde 42’ye, üniversite düzeyinde ise yüzde 39’a düşüyor. Buna karşın İlkokul düzeyinde yüzde 30 olan “Hayır” oranı, Ortaokul düzeyinde yüzde 43’e, lise düzeyinde yüzde 58’e ve üniversite düzeyinde yüzde 61’e çıkıyor. Ancak “Hayır” oyu veren üniversite mezunu seçmenin yüzde 35’i de başka ülkelere gitmenin yolunu arıyor.

ilkokul eğitim düzeyinden sonra “Evet” oylarının en çok olduğu kesim, yüzde 65 ile kendisini “Ev kadını” olarak tanımlayan kadınlar. Cevabını “işsiz/çalışmıyor” olarak veren kadınlarda ise “Hayır” oranı yüzde 58.