Ana sayfa Manşet AB, mültecileri reddeden üç ülkeye ceza prosedürü başlattı

AB, mültecileri reddeden üç ülkeye ceza prosedürü başlattı

PAYLAŞ

Komisyondan yapılan açıklamada, bu üç devletin İtalya ve Yunanistan’daki 160 bin mültecinin üye ülkelere paylaşımı uzlaşmasına uymadıklarına dikkat çekildi. Bu ülkelerin yükümlülüklerini yerine getirmediklerinin belirtildiği açıklamada, üç ülkeye karşı cezai yaptırımlara ilişkin prosedürün başlatılmasına karar verildiği bilgisi verildi.

Konuyla ilgili Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada “Ne yazık ki, tekrarlanan çağrılara rağmen, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Polonya yasal zorunluluklarını yerine getirmedi. Yunanistan, İtalya ve diğer ülkelere verdikleri sözleri tutmadı ve henüz gerekli adımları atmadı. Bu nedenle Komisyon, üç üye ülke için ihlal prosedürlerini başlatma kararı aldı” ifadelerine yer verildi.

Kararı değerlendiren Çek Cumhuriyeti Başbakanı, mülteci konusunda AB’yi “körce” dayatmalarda bulunmakla suçlarken, Çek Cumhuriyeti’nin aldığı pozisyonu savunacağını belirtti.

2015’teki yoğun mülteci göçü sırasında yüz binlerce kişi Yunanistan ve İtalya’ya iltica başvurusu yapmıştı. Eylül 2015’te alınan karar gereği bu iki ülkedeki 160 bin mültecinin diğer AB ülkelerine transferinde uzlaşılmıştı.

Söz konusu paylaşımın bu yılın Eylül ayına kadar yapılması gerekiyordu.