Ana sayfa Manşet ABD Adalet Bakanı’na, Fethullah Gülen’i Türkiye’ye kaçırma planı soruldu

ABD Adalet Bakanı’na, Fethullah Gülen’i Türkiye’ye kaçırma planı soruldu

PAYLAŞ

ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions, dün Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu’nun oturumuna katıldı. Oturumda, Kongre üyeleri Sessions’a Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesi, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in Türkiye’yle ilişkileri dahil birçok tartışmalı konuda sorular yöneltti.

Oturumda Temsilciler Meclisi Üyesi Zoe Lofgreen Sessions’a Flynn’in, Trump kampanyasında görevliyken Türk hükümeti adına çalıştığını bilip-bilmediğini sordu.Sessions bu soruya, “Bu yönde bir bilgim olduğunu düşünmüyorum” yanıtını verdi. Sessions, “Peki, seçimlerden sonra Flynn’in Türk hükümeti adına çalıştığını biliyor muydunuz?” sorusuna da yine “Bildiğimi sanmıyorum” yanıtını verdi.Lofgreen tek tek sordu

Sessions, Lofgreen’in “Siz veya Trump kampanyasında çalışan herhangi biri Michael Flynn’in Fethullah Gülen’in Amerika’dan sınırdışı edilmesi yönünde bir çalışma yaptığını biliyor muydunuz?” sorusunu da konuyu bir süre önce gazetelerden okuduğunu söyleyerek yanıt verdi ve “Bu konunun daha önce dikkatime sunulduğunu hatırlamıyorum” dedi.

Lofgreen’in bir başka sorusu da “Başkanlık yemin töreni sonrasında FBI’dan, Gülen’ın sınırdışı edilmesiyle ilgili Türkiye’nin 2016 tarihli resmi talebinin gözden geçirilmesinin istendiğini biliyor muydunuz? şeklindeydi. Sessions bu soruya soruyla karşılık verip, “FBI mı?” dedi ve bir süre sessiz kaldıktan sonra, Türk hükümetinin Gülen’in iadesi için Amerikan hükümetine baskı yapmayı sürdürdüğünün farkında olduğunu kaydetti.

“Bilmiyorum” dedi

Michael Flynn’in iddia edildiği gibi Fethullah Gülen’i kaçırıp 15 milyon Dolar karşılığında Türk hükümetine teslim edilmesi konusunda bilgisi olup olmadığı da Lofgreen’in sorduğu sorular arasındaydı. Adalet Bakanı bu soruya da “Kesinlikle hayır” yanıtını verdi. Başını hayır anlamında sallayan Sessions, “Demek istediğim” diye başladığı cümleyi yarıda bıraktı ve tekrar “Hayır” dedi.

Sessions, Adalet Komisyonu’nun oturumunda, Cumhuriyetçi Kongre Üyeleri tarafından dile getirilen bazı konular hakkında soruşturma açılıp açılmaması gerektiğini belirlemeleri için federal savcılara vermiş olduğu talimatlar konusunda da bilgi veriyor. (Amerika’nın sesi)