Ana sayfa Sürmanşet ABD basını: Türkiye Cumhurbaşkanı bol keseden Trump’ı övdü

ABD basını: Türkiye Cumhurbaşkanı bol keseden Trump’ı övdü

PAYLAŞ

The New York Times: Trump, teröre karşı bir müttefik olarak Erdoğan’ı övdü, gerilim bir tarafa bırakıldı. İki lider el sıktı. Trump, Erdoğan’ın adını yanlış telaffuz etti. Uzun ve zorlu görüşmemiz olacak, denildi. Sorulara yanıt verilmedi. Trump, Erdoğan’ın kendi halkına uyguladığı baskıya değinmezken, IŞİD’e karşı yürütülecek savaş konusunda iki ülkenin içinde bulunduğu görüş ayrılığı şimdilik bir kenara bırakıldı.

Türkiye, Fethullah Gülen’in iadesi konusunda baskı yapıyordu. Aynı zamanda, ABD’nin Suriye’deki Kürt milis grubu YPG’yi silahlandırma konusunda da Türkiye’nin itirazları vardı. Bu zorlu konuların hiçbirinin bahsi ikili basın açıklaması sırasında geçmedi.

Erdoğan, Trump’ın seçimlerde elde ettiği “efsane zaferi”ni övdü.

The Washington Post: Trump-Erdoğan, Suriye’deki gerilime rağmen işbirliği taahhüdünde bulundu. Başkan Trump, Washington’un Suriye’deki Kürt direnişçilere desteği nedeniyle tırmanan gerilime rağmen, Türkiye-ABD ilişkilerinin önemine vurgu yaptı ve Türk lider Erdoğan’a desteği sürdürme sözü verdi. Trump’ın Erdoğanla basın açıklaması 3 dakika sürdü.

The Atlantic Konseyi’ndeki Türkiye uzmanı Aaron Stein’e göre, Erdoğan’ın iki gün süren ziyareti, iki taraf arasında ihtilaf yaratan ancak yine iki tarafın da atıp kurtulamayacağı bir ilişkinin getirdiği kısıtlılık halini yansıttı.

Trump görüşmede, insan hakları ihlallerinden bahsetmedi. Erdoğansa, ziyaretin ABD-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesinde önemli bir merhale olacağına dair iyimserliğini ifade etti.

USA Today: Hoş beş bir yana Trump’ın Türk liderle görüşmesi terör konusundaki bölünmeyi gösteriyor. Türkiye Cumhurbaşkanı bol keseden Trump’ı övdü ancak aynı zamanda hızlı bir şekilde de teröre karşı bölgede yürütülen savaşta iki ülke arasındaki derin görüş ayrılıklarını faş etti. Erdoğan, Fethullah Gülen’in iadesini istedi, Kürt militan grubunun silahlandırılması kararını protesto etti.

Associated Press: ABD ve Türkiye liderleri, ABD’nin Kürt savaşçıları silahlandırma planı nedeniyle ortaya çıkan anlaşmazlığına rağmen, Suriye’deki sivil savaş nedeniyle zarar gören ilişkileri tamir etme sözü verdi. Trump, ikili basın açıklaması sırasında Rus dışişleri bakanı ile geçen hafta yapılan ve gizli istihbarat bilgilerini paylaştığı iddia edilen görüşmeyi açıklama yetkisi bulunmayan ve kimliğini gizleyen yetkilinin oluşturduğu tehditten bahsetti. Trump aynı zamanda, görüşme sırasında geçen yılın Ekim ayından beri Türkiye’de tutuklu bulunan Rahip Andrew Brunson’un serbest bırakılmasını istedi. (artıgerçek)