Ana sayfa Manşet ABD Başkanı Donald Trump’a anayasayı ihlal davası açıldı

ABD Başkanı Donald Trump’a anayasayı ihlal davası açıldı

PAYLAŞ

Washington D.C. eyaleti başsavcısı Karl A. Racine ve Maryland eyaleti başsavcısı Brian E. Frosh tarafından açılan davada, Trump ‘kişisel ve toplum çıkarlarını birbirinden ayırmamak, yabancı hükümetlerden para almak ve kanundaki yolsuzluk karşıtı hükümleri ihlal etmek’le suçlanıyor.

Savcıların iddiasına göre Trump, yabancı hükümetlerin kendi iş çıkarlarına hizmet edecek teşvikler sunacağı bir durum yaratıyor.

Trump’a yöneltilen suçlamaların arasında başkan olduktan sonra şirketinin sahibi olarak kalması var. Bu bağlamda Trump’ın Beyaz Saray yakınlarındaki Trump International Hotel’i suçlamaların odağında.

Otelin bölgeye yakın diğer konaklama yerlerine göre yabancılar da dahil fazla müşteri çektiğini belirten savcılar, seçilmiş bir kişiye otel binasını kiralamaya izin verilmemesi gerektiğini kaydetti.

ABD tarihinde ilk kez bir başkana bu gerekçeyle dava açıldı.

Savcılara göre, Donald Trump, Amerikan anayasasındaki kazanç maddesini ihlal etti.

Washington Post gazetesine göre, davanın odak noktası Trump’ın başkanlık görevine gelmesine rağmen şirketinin sahibi olmaya devam etmesi. Amerikan başkanı ocak ayında avukatı aracılığıyla, tüm varlıklarını oğulları tarafından yönetilecek bir fona devredeceğini açıklamıştı.

Ancak savcılara göre, Trump bu sözünü yerine getirmedi.

Adalet Bakanlığı’na göre ise iddialar yeterince güçlü değil.

Bakanlık, Trump’ın otellerinden elde edilen gelirin anayasa uyarınca uygunsuz bir ödeme kalemi olmadığını savunuyor.