Ana sayfa Dünya ABD Dışişleri Bakanı’ndan Rusya’ya: Ya Esad ya biz!

ABD Dışişleri Bakanı’ndan Rusya’ya: Ya Esad ya biz!

PAYLAŞ

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, kritik Moskova ziyaretine saatler kala Rusya ve Suriye üzerindeki baskıyı artırmaya çalışıyor. Tillerson, G7 dışişleri bakanları zirvesinin çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘Esad ailesinin sonu gelmekte olduğunu’ savundu.

Tillerson, “Bizim için Esad ailesinin hükmümün son bulmakta olduğu açık” ifadelerini kullandı. Amerikalı bakan, “Rusya hükümetinin güvenilmez bir ortakla ittifak kurdukları sonucuna varmasını umuyoruz” dedi.

‘YA SURİYE VE İRAN YA ABD’

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Rusya’nın ABD ile iyi ilişkiler ve İran ile Suriye Cumhurbaşkanı Esad’a destek arasında seçim yapması gerektiğini de söyledi.

Rex Tillerson, şu ifadeleri kullandı: “Suriye halkının çektiği acıyı azaltmak istiyoruz. Rusya bunda önemli rol oynayabilir. Rusya isterse bunun yerine, uzun vadede kendi çıkarlarına uymayan gruba destek sağlamaya devam edebilir.”

ABD’nin geçen hafta Suriye yönetiminin Şayrat hava üssünü hedef almasının ardından, Tillerson bugün Moskova’yı ziyaret ediyor.

Daha önce Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanı’nın Rusya ziyareti sırasında faydalı görüşmeler yapılmasını ümit ettiğini bildirmişti