Ana sayfa Öne Çıkanlar ABD, Erdoğan’ın korumaları hakkında cezai kovuşturma başlatıyor

ABD, Erdoğan’ın korumaları hakkında cezai kovuşturma başlatıyor

PAYLAŞ

Haberde, cezai kovuşturmanın bugün Washington Belediye Başkanı Muriel E. Bowser ve Washington Emniyet Müdürü Peter Newsham tarafından basın toplantısı ile kamuoyuna duyurulacağı belirtildi. Washington Post haberini adlarını açıklamadığı iki kaynağa dayandırdı.

Polis yetkilileri, ABD’de aranan ve Türkiye’de oldukları tahmin edilen 12 kişi hakkında tutuklama kararı çıkarıldığını söyledi. Washington polisi, son haftalarda ABD Dışişleri Bakanlığı ve Gizli Servisi ile birlikte gönrüntüleri incelediklerini ve bundan sonra atacakları adımlar konusunda çalıştıklarını açıkladı.

BBC’nin aktardığına göre Washington Post, konuyla ilgili görüş almak için temas kurulan Washington Büyükelçiliği’ndeki yetkililere ulaşılamadığını da yazdı. Gazeteye konuşan analistler ve hukukçular, Türkiye’nin iade etmemesi nedeniyle bu kişileri yargı önüne çıkarmanın zor olabileceğini söyledi.

Kavgayla ilgili olarak ABD’nin New Jersey eyaletinde yaşayan Eyüp Yıldırım ve Virginia eyaletinde ikamet eden Sinan Narin gözaltına alınmıştı. Gazete, “nitelikli saldırı” ile suçlanan Narin’in bugün Washington’da hakim önünde çıkarılacağını belirtiyor.

Kavga Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında meydana gelmişti

Yumruklaşmaya varan kavga, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen ayki ABD ziyareti sırasında meydana gelmişti. Washington’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde Erdoğan’ı protesto eden göstericilere, Erdoğan’ın korumaları ve Türk güvenlik görevlileri müdahale etmişti. Olaylarda 11 kişi yaralanmış, bu kişilerden dokuzu hastaneye kaldırılmıştı. Polis olayı “barışçıl protestoculara vahşi bir saldırı” şeklinde tanımlamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da kavgaya tanık olmuştu.