ABD, İsviçre ekonomisinin tamamı kadar robotlara yatırım yapıyor

Mart 16, 2017, 1:33 pm
Center for Economic and Business Research (CEBR) ve Redwood Software’in yaptığı bir çalışmaya göre, Amerika ileri seviyedeki robot ve otomasyon sistemlerini araştırma ve geliştirmeye yönelik yatırımlarda dünya lideri olarak gözüküyor. Amerika’nın 732 milyar dolarlık yatırım yaptığı ve bu miktarın karşılaştırmalı olarak düşünüldüğünde İsviçre’nin 2015 yılındaki bütün ekonomisine eşit olduğu açıklandı.

CEBR’de baş ekonomist olan David Whitaker, “Amerika, 2009 yılında geçirdiği finansal krizin etkilerini çabuk sararak robotik otomasyona yatırım hızını giderek arttırdı.” diye konuştu.

Ontrava’da yer alan habere göre, Redwood Software başkanı Dennis Walsh ise şu şekilde açıklama yaptı; “Amerika, sanayide dünyanın en önde gelen ülkesi olmayı başarırken, bir yandan da robot kullanımını da operasyonlarda yaygınlaştırarak bir ilki gerçekleştiriyor. Operasyon yönetiminde sadece montaj hattında kullanılmaktan çıkan robotik otomasyon, artık tedarik zinciri ve finansal departmanlarda da kullanılarak firmaların her bölgesine nüfus etmiş durumda.”

İşverenlerin dahil olduğu eleman alma sürecinde robot ve otomasyonun etkileri hala sürüyor. Bazı mesleklerin robotlarla gelişmeye açık olmadığını düşünen işçilerin yanı sıra beyaz ve mavi yakalı çalışanların sanayideki yerini tutmak istemesi de normal karşılanıyor.

Verimliliği ve üretkenliği büyük ölçüde arttırmasının yanı sıra robotların dünya ekonomisine büyük katkı sağlayacağı da düşünülüyor. Son beş yılda, robotlar küresel GDP’nin yüzde 10’unu üretmeyi başarmıştı.