Ana sayfa Sürmanşet ABD, Menbiç’e asker gönderiyor

ABD, Menbiç’e asker gönderiyor

PAYLAŞ

ABD Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç kentinde durumun oldukça karmaşık bir hal aldığını ve mücadelenin Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı yürütülmesini sağlamak amacıyla bölge için “caydırıcı ve temin edici” yeni bir askeri misyon başlattığını açıkladı.

Pentagon Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, düzenlediği basın toplantısında, “Menbiç içine ve civarına teminat sağlamak ve tarafların IŞİD haricindeki gruplara saldırmalarını caydırmak amacıyla koalisyonun bir parçası olan ABD güçlerini konuşlandırarak, gözle görülür bazı adımlar atıyoruz” dedi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Pentagon Sözcüsü, bunun ABD güçleri için yeni bir misyon olduğuna da dikkat çekti.

Türkiye, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El Bab’ın ardından Suriye’deki bir sonraki hedefin kuzeydeki Menbiç kenti olduğunu açıkladı.

Menbiç, Türkiye’nin yanı sıra Suriyeli Kürtler, Suriye hükümeti, Rusya ve ABD gibi iç savaşın kilit aktörlerinin de var olduğu ve büyük önem atfettikleri yerlerin başında geliyor.
ABD’nin Menbiç’e kaç tane asker gönderdiği açıklanmadı.

Ancak AFP’ye göre, halihazırda Suriye’nin kuzeyinde yerel güçleri eğitmek ve danışmanlık yapmak amacıyla 500 kadar ABD askerinin bölgede bulunuyor