Ana sayfa Öne Çıkanlar ABD ve AB, referandum sonucunu kabul etmek için AGİT raporunu bekliyor

ABD ve AB, referandum sonucunu kabul etmek için AGİT raporunu bekliyor

PAYLAŞ

Türkiye’nin anayasal değişikliği oyladığı tarihi referandumla ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ilk açıklama geldi. Bakanlık, AGİT’in ilk bulguları gelene kadar yorum yapmayacaklarını belirtti.

BirGün’ün aktardığı habere göre ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Türkiye’de referandum oylaması sonuçlarını elbette takip ediyoruz. Sonuçlar doğrulana ve AGİT’in (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu (ODIHR) ilk bulgularını raporlayana kadar yorum yapmaktan kaçınacağız.”

AB DE AGİT RAPORUNU BEKLİYOR

ABD’nin açıklamasının yanı sıra Avrupa Birliği de, Türkiye’deki anayasa değişikliği referandumunun sonuçlarına yönelik iddia edilen ihlallere dair Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın değerlendirmesini beklediğini açıkladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB’nin Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Johannes Hahn Pazar akşamı yaptıkları ortak açıklamada, “Anayasa değişikliği metinleri ve özellikle pratikteki uygulamaları, Türkiye’nin Avrupa Birliği adayı olarak yükümlülükleri ve Avrupa Konseyi üyesi olması ışığında değerlendirilecektir” denildi.

Juncker, Mogherini ve Hahn tarafından yayınlanan ortak açıklamada, “Türkiye’de 21 Ocak 2017’de meclisten geçen, anayasa değişikliğine ilişkin referandumun sonuçlarını not ettik. İddia edilen usulsüzlüklerle ilgili olarak AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu Uluslararası Misyonu’nun değerlendirmesini bekliyoruz. Türkiye’yi OHAL dahil, Avrupa Konseyi’nin endişeleri ve tavsiyeleri konusunda açıklama yapmaya teşvik ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Yapılan ortak açıklamada, Evet ve Hayır oyları arasındaki yakın oranlara dikkat çekilerek, ulusal bir mutabakat sağlanması çağrısı yapıldı. (Deutsche Welle)