Ana sayfa Teknoloji ABD’li bir teknoloji şirketi çalışanlarının vücutlarına mikroçip yerleştirdi

ABD’li bir teknoloji şirketi çalışanlarının vücutlarına mikroçip yerleştirdi

PAYLAŞ

KSTP-TV’nin haberine göre, mikro pazarlar için teknoloji sağlayan ‘Three Square Market’ isimli şirketin 50 çalışanı vücutlarına böyle bir cihaz yerleştirilmesini kabul etti.

Radyo frekansı kullanan bu çip baş parmak ile işaret parmağı arasına saniyeler içerisinde yerleştirilebiliyor. Şirketin yöneticilerinden Todd Westby, “Bu eninde sonunda gerçekleşecek bir şey. Biz de bunun bir parçası olmak istiyoruz” dedi.

Şirket, pirinç büyüklüğündeki mikroçiplerin çalışanlara binaya kolayca girmelerine, ödeme yapabilmelerine ve ellerini tarayarak bilgisayarlarına ulaşabilmelerine imkan tanıyacağını öngörüyor.

Westby, “Radyo frekans teknolojisinin ofisimiziden alışveriş yapmaya, kapıları açmaya, ofisteki bilgisayarlarımıza giriş yapmaya, telefonlarımızın kilitlerini açmaya, kartvizit paylaşmaya, tıbbi bilgilerimizi saklamaya ve diğer radyo frekans terminallerinde bir ödeme aracı olarak kullanılmasına kadar birçok alanda öncü olacağını tahmin ediyoruz. Eninde sonunda bu teknoloji standartlaşacak ve ileride belki pasaport, toplu ulaşım araçları ve diğer satın almalarda kullanılabilecek” dedi.

Çalışanlara mikroçip takılması bir korku filminden çıkmış gibi gözükse de, şirket halihazırda çalışanlarına çoktan mikroçip takmış olan İsveç merkezli BioHax isimli bir şirketle ortaklaşa çalışıyor, Westby, mikroçipin çalışanları için zorunlu olmadığını ve çiplerde GPS bulunmadığını söyledi.