Ana sayfa Dünya ABD’li Senatör: Rakka’da Türkiye ile YPG çatışabilir

ABD’li Senatör: Rakka’da Türkiye ile YPG çatışabilir

PAYLAŞ

McCain, senatörlerin sorularını yanıtlayan Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel’e, Suriye’deki Kürt güçlerle Türkiye arasındaki gerilime ilişkin düşüncelerini iletti.

Rakka operasyonu çerçevesinde Türkiye ve Kürt güçler arasındaki gerilimin “bir tren kazası yaratabileceği” uyarısında bulunan McCain, “Türkiye ve Kürt güçler, Rakka’nın ele geçirilmesi doğrultusunda ABD ile birlikte çalışmak yerine birbirleriyle savaşabilir” dedi.

Rudaw’ın aktardığına göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD liderliğindeki koalisyon tarafından IŞİD’e karşı desteklenen Kürt güçleri Türkiye’deki PKK ile bağlantılı gördüğünü hatırlatan McCain, ABD’nin Kürt güçleri Rakka operasyonundaki “en etkili” unsur olarak gördüğünü söyledi.

“Bir şeyler değişmezse burada bir tren kazası seziyorum” diyen McCain, “Erdoğan’ın ne kadar ciddi şekilde Kürtleri bir tehdit olarak gördüğünün anlaşıldığından emin değilim” diye konuştu.

Komutan Votel ise, ABD’nin Türkiye’ye karşı ittifaklar kurmadığını söyledi ve Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu ve kaygılarının anlaşıldığını belirtti.

Votel bu gerilimi, bir NATO üyesiyle uzun vaadeli ilişkilere zarar vermeden ve IŞİD’e karşı ortaya konan alternatif yolları ele alarak, diyalog ve bilgiyle çözmeye çalıştıklarını ifade etti.