Ana sayfa Gündem ABD saldırısına Rusya tepkisi: Rusya ve Amerika’nın ilişkilerine ciddi darbe vuracak

ABD saldırısına Rusya tepkisi: Rusya ve Amerika’nın ilişkilerine ciddi darbe vuracak

PAYLAŞ

ABD’nin Suriye’ye yönelik müdahalesi sonrası Rusya’dan üst üste açıklamalar geldi. Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırının uluslararası hukuka aykırı olduğunu söylerken, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, saldırının Irak’ın işgalini hatırlattığını belirtti. Rusya Federasyon Konseyi Savunma Komitesi Başkanı Viktor Ozerov ise, Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’nin toplanmasını talep edeceğini açıkladı.

PUTİN: ABD’NİN SALDIRISI RUSYA İLE İLİŞKİSİNE ZARAR VERECEK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Putin’in ABD’nin Suriye’ye saldırısının Rusya ile ilişkisine ciddi zarar vereceğini düşündüğünü bildirdi. Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Washington’un bu adımı zaten kötü durumda olan Rusya ve Amerika’nın ilişkilerine ciddi darbe vuracak” dedi ve ekledi:

“En önemlisi Putin, bu adımın uluslararası terörle mücadelede asıl amacımıza yaklaştırmadığını, aksine terörle mücadeleye yönelik uluslararası koalisyonun kurulması ve ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim öncesi kampanyalarında öncelikli görevi olarak adlandırdığı bu küresel kötülükle etkili mücadele için ciddi engel oluşturduğunu düşünüyor. Putin, ABD’nin bu saldırısını bağımsız bir BM üyesine yapılmış olan bir saldırganlık olarak gördüğünü, bunun da uluslararası kurallara aykırı olduğunu söylüyor. Putin, ABD’nin Suriye saldırısı ile dünya kamuoyunun Irak’ta meydana gelen sivil kayıplarını gözlerden uzak tutmaya çalıştığına inanıyor.”

LAVROV: IRAK’IN İŞGALİNİ HATIRLATIYOR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’nin Humus kentindeki Şayrat hava üssünü vurmasına ilişkin olarak ABD’den açıklama talep edeceklerini söyledi. ABD’nin Suriye’deki hava üssünü vurmasını ‘saldırganlık eylemi’ olarak nitelendiren Lavrov, bu eylemin kendisine Irak işgalini hatırlattığını söyledi. Lavrov ayrıca, ABD’nin Suriye’deki hava üssüne düzenlediği saldırı nedeniyle bu ülkede görevli olan herhangi bir Rus’un hayatını kaybetmediğini açıkladı.

ABD’nin Suriye’yi vurarak dikkatleri eski ismi El Nusra olan Fetih el Şam’ın eylemlerinden başka yöne çekmeye çalıştığını belirten Lavrov, Washington’ın ‘provokasyon’ olarak tanımladığı askeri eylemlerinin ikili ilişkilerde onarılamaz bir zarar yol açmayacağını umduğunu da kaydetti.

BM’YE ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI

Rusya Federasyon Konseyi Savunma Komitesi Başkanı Viktor Ozerov, ABD’nin Suriye bombardımanını, “BM üyelerine karşı yapılan agresif bir eylem” diye nitelendirdi ve Rusya’nın Suriye’de ABD ile “askeri işbirliği kanallarını kesebileceği” uyarısı yaptı.

Rus haber ajansı Ria Novosti’de yer alan habere göre, Federasyon Konseyi Savunma Komitesi Başkanı Viktor Ozerov, ABD’nin Suriye’ye karşı giriştiği saldırıyı “Bu eylem BM üyelerine karşı yapılan agresif bir eylem” diye nitelendirerek, Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’nin toplanmasını talep edeceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi olmayan üyesi Bolivya da daha önce yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriye’nin Shayrat Hava Üssü’ne düzenlediği roket saldırısı görüşmek üzere Güvenlik Konseyi’nin acilen toplanmasını istedi.

HAVA GÜVENLİĞİ ANLAŞMASI ASKIYA ALINDI

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD ile Suriye’deki hava güvenliği anlaşmasının askıya alındığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “ABD’nin Suriye’ye saldırısı terörle mücadele eden bir ülkeye güç gösterisi amaçlı. ABD’nin Suriye’ye saldırısı ‘düşüncesizce’, var olan sorunları derinleştiriyor” denildi. Yapılan açıklamada “ABD’nin Suriye saldırısının İdlib’de yapıldığı iddia edilen kimyasal saldırı öncesinde planladığı çok açık” ifadeleri kullanıldı.