Ana sayfa Yaşam Adana’da tarım işçisi: Ayda bir kez işe gittim. İşe gittiğim çiftlikte banyo...

Adana’da tarım işçisi: Ayda bir kez işe gittim. İşe gittiğim çiftlikte banyo ettim

PAYLAŞ

Maraş’ın Göksu ilçesinden Adana’nın Ceyhan ilçesine tarla ve bahçe sulamak için her Mayıs ayının başında gelen işçiler, elde kürek, sırtında yatakla iş arıyor. Ceyhan’da ya cami avlularında ya da boş bulundukları bir alanda yataklarını seren işçiler, iş bulurlarsa ne ala. Banyo gibi zorunlu ihtiyaçlarından da mahrum olan işçiler, bir yandan da çeşitli hastalıklarla mücadele ediyor. Yemek dahil bütün ihtiyaçlarını yanlarında taşıyan işçiler, iş yokluğu ve düşük yevmiyeden şikayetçi.

“Bu perişan halimizle iş arıyoruz”

Her yıl ilçeye geldiğini dihaber’e anlatan Durdu Kır, düşük ücretle çalıştırılan Suriyeli işçilerden kaynaklı kendilerinin iş bulmaktan zorlandığını söyledi. Maraş’ta iş olmadığı için Ceyhan’a gelip ekmek mücadelesi verdiklerini dile getiren Kır, “Biz burada yattığımız yere 40 TL yer parası veriyoruz. Sağlık güvencemiz yok. Biz burada karın tokluğuna çalışıyoruz. Daha toprağa kürek attığımız bile yok. Çocuklarımıza bakmaya geldik ama iş yok. Bu perişan halimizle iş arıyoruz. Bu durumumuz her şeyimizi özetliyor” dedi.

“Devlet bunu görsün”

Memleketinde iş bulamadığı için buralara kadar geldiğini ifade eden Arcem Güneş, burada otopark ve sokaklara yatarak yaşam mücadelesi verdiklerini söyledi. “Bu rezil hayatı yaşıyoruz. Bunu devletimizde görsün. Ankara’da görsün; bu rezil halimizi” diye sitem eden Güneş, “Ne bulursak o küreklerimizle suluyoruz. Bir dönümünü 6 ila 8 TL’ye suluyoruz. Ama iş yok. Bir aydır, buradayız. Bir rızık gelecek bizi alıp götürecek. Öyle bekliyoruz. Aç susuz buradayız. Halimizi soran kimse yok. Bu durumda parasız bir şekilde evimize gideceğiz” diye belirtti.

“Bir kez banyo yaptım”

Güneş, şunları dile getirdi: “Mecburiyetten buraya geliyoruz. Ailemize ekmek götürmek için buradayız. Bir aydan beridir, bir kez işe gittim. İşe gittiğim çiftlikte banyo ettim. O zamandan beridir; banyo etmedim. 40 -50 kişi geldik. Maraş’ta iş yok, bazen yevmiyelik işlere gidiyoruz. Eğer o işte varsa. Bak dışarıda yerde yatıyoruz. Bir sürü insan var o şekilde. Şimdi nasıl eve gideceğimizin düşüncesi içerisindeyiz. Bizi bu hale koyanlar utansın.”