Ana sayfa Gündem Akademisyenler mahkemede: Söz barışın

Akademisyenler mahkemede: Söz barışın

PAYLAŞ

Kürt sorununda “güvenlikçi” politikalara yönelmesi üzerine “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi yayımladıkları için haklarında, “örgüt propagandası” iddiasıyla dava açılan Galatasaray Üniversitesi’nden 6, İstanbul Üniversitesi’nden 4 akademisyen mahkemeye çıkıyor. Akademisyenler, mahkeme öncesi, “Hakikati dile getirmelerinin önüne geçemezsiniz diyoruz. Bugün ve her gün söz barışın diyoruz” diye açıklama yaptı.

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşma öncesi, Barış Akademisyenleri, Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yaptı.

5 Akademisyen’den ortak açıklama

Konuşmaların ardından açıklamayı ise 5 akademisyen yaptı.

Akademisyenlerin sıra ile okuduğu basın metni şu şekilde: “11 Ocak 2016’da barış talebimizi dillendirdiğimiz ve hak ihlallerine karşı çıktığımız ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildirinin yayınlanmasından bu yana birçok hukuk dışı uygulamaya maruz bırakıldık. Baskılar, linçler, gözaltılar ve tutuklamaların yaşandığı bu iki yıllık süreçte 500’e yakın imzacı arkadaşımız işlerinden edildi.

Bu baskıya, zulme ve adaletsizliğe karşı barış sözümüzde ısrarcı olduk. Öğrencilerimiz, demokratik kitle örgütleri, feministler, LGBTİ örgütleri, ekoloji aktivistleri, Türkiye ve dünyadan sayısız insan hakları ve barış örgütleriyle akademisyenlerin yanı sıra sinemacılar, edebiyatçılar, sağlıkçılar, hukukçular gibi meslek gruplarıyla dayanışmayı ve umudu çoğalttık.

Akademi susmayacak

Arkadaşlarımız Esra Mungan, Kıvanç Ersoy, Meral Camcı ve Muzaffer Kaya’nın tutuklu kaldıkları süre içinde ‘adalet nöbetlerinde’ ve 22 Nisan 2016’daki ‘adalet şöleni’nde yine burada Çağlayan’da hep birlikteydik. Hem idari soruşturmalarla gelen yıldırmalara, disiplin cezalarına, işten çıkarmalara, hem de OHAL dönemiyle hayatımıza bir hukuk garabeti olarak giren KHK’lere karşı omuz omuza direnişi büyüttük. Dayanışma akademileriyle ‘akademi susmayacak’ dedik. Barış ve hakikat sözümüzde ısrarcı olduk.

 

‘Hakikatin önüne geçemeyeceksiniz’

Bugün barış talebimizden dolayı ‘terör propagandası yapmak’ suçundan yargılandığımız davaların ilk gününde, aynı iddianameyle hepimize ayrı ayrı davalar açarak bizi yalnızlaştırma çabalarına inat, hep birlikte barış ve adalet sözümüzde ısrar ettiğimizi bir kez daha dillendirmek için buradayız. 7 Aralık’ta ve takip eden tüm dava günlerinde de burada olmaya devam edeceğiz. Aynı şekilde, hakikati dile getirmekte ısrar ettikleri için tutuklanan, baskı ve şiddete uğrayan, gazeteci, avukat ve hak savunucusu arkadaşlarımızın, haksız yere soruşturmalara uğrayan, tutuklanan öğrencilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Bugün burada, bir kez daha bilim insanlarının hakikati dile getirmelerinin önüne geçemezsiniz diyoruz. Barış istemek suç değildir. ‘barış talebi yargılanamaz’ diyoruz. Bugün ve her gün ‘söz barışın’ diyoruz.”

Açıklamanın, ardından, akademisyenler duruşma için adliye binasına girdi.

 

Yargılananların sayısı 150’yi aştı

Haklarında dava açılan ve 7 buçuk yıl hapis cezasıyla cezalandırılması istenen akademisyenlerin sayısı 150’yi aştı. Akademisyenlerin davası bugün başlayıp Mayıs 2018’e kadar sürecek. Bugünden itibaren her hafta Salı ve Perşembe günleri mahkemeye çıkacak olan akademisyenlerin yargılamaları, 5 Eylül’de kurulan İstanbul 32, 33, 34, 35, 36, 37. Ağır Ceza Mahkemeleri’nde yapılacak. Aralık ayı duruşmaları 7, 14, 19, 21, 26 Aralık tarihlerinde devam edecek. Haklarında dava açılan barış imzacısı akademisyenlerin okulları sırasıyla: Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ile başlamıştı. Kamudan devam edeceği düşünülürken vakıf üniversiteleri de sırasıyla şöyle: Özyeğin Üniversitesi, Aren Üniversitesi, Kemerburgaz Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi.