Ana sayfa Ekonomi AKP’li iş adamına ‘kur muafiyeti!’

AKP’li iş adamına ‘kur muafiyeti!’

PAYLAŞ

Kısa bir süre önce Doğan Medya Grubu’nu satın alan Demirören Holding’e, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), tarafından Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık AŞ ile ilgili pay alım teklifinde bulunma yükümlülüğüne muafiyet getirildi.

Böylece, Demirören Grubu’na 264 milyon 76 bin 800 lira avantaj sağlanmış oldu.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Pelin Ünker’in haberine göre, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’na göre, halka açık bir ortaklığın yönetiminin değişmesi veya borsada işlem gören bir şirket ile birleşmesi halinde, yeni yönetimin küçük hissedarlara çağrı yaparak pay alma zorunluluğu bulunuyor.

Düzenleme üç yıl önce, şirket hisselerine sahip küçük yatırımcıyı koruma altına almak niyetiyle çıkarılmıştı. SPK, bu maddeyi Hürriyet için uygulamadı ve küçük yatırımcının mağdur edilmesinin önü açıldı.

Yine tartışmalı bir karara imza atan SPK, halka açıklık oranı daha düşük olan Doğan Gazetecilik için çağrı yapılmasına karar verdi.

SPK haftalık bültenine göre kurul, Doğan Şirketler Grubu’na ait Demirören Gazetecilik paylarının, Demirören Medya tarafından satın alınması sonrasında  Demirören Medya’nın, diğer ortaklara ait payları satın almak üzere zorunlu pay alım teklifinde bulunması amacıyla hazırlanan pay alım teklifi bilgi formuna belli şartlar dahilinde onay verilmesine, Hürriyet ile ilgili olarak ise pay alım teklifinde bulunma yükümlülüğünden muafiyet talebinin olumlu karşılanmasına karar verdi. Hürriyet Gazetesi’nin halka açıklık oranı yüzde 23 iken Doğan Gazetecilik’in yüzde 4’te kalıyor.

Haberde konuyla ilgili şu detaylara yer verildi:

“Hürriyet Gazetecilik için çağrının 17 Temmuz’da yapılması gerekiyordu. Kararın bir ay gecikmeli çıkması yatırımcıyı mağdur eden bir diğer gelişme oldu.

Bir analist, Hürriyet Gazetecilik’te Demirören Grubu’na yüzde 77 hisse devri gerçekleştiğine ve şirketin tüm yönetim kurulunun değiştiğine dikkat çekerek SPK’nın ilgili maddesinin çok açık olduğunu söyledi. Gerekçe sunulmadan gelen muafiyetin dava konusu olabileceğine dikkat çeken aynı analist “Normal şartlarda muafiyet için şirketin borca batık olması gerekir. Ancak böyle bir durum görünmüyor. Hiçbir gerekçe sunulmadan muafiyet geldi. Küçük hissedar dava açabilir, açtığı takdirde Demirören’in çağrı yapması ihtimali yüksek” dedi.”