AKP’nin referandum günü sandık müşahitlerine gönderdiği mesajlar ortaya çıktı

Nisan 22, 2017, 11:35 pm
AKP'nin, referandum günü YSK'nın "mühürsüz oylar geçerlidir" kararına kadar sandık müşahitlerine uyarı mesajları gönderdiği ortaya çıktı. YSK'nın kararının ardından ise yeni mesajlar gönderildi.

YSK’nın mühürsüz oy pusulası ve zarflarla kullanılan oyların geçerli sayılmasına ilişkin verdiği karar tartışılırken, referandum günü AKP’li sandık müşahitlerine mühürsüz zarflarla ilgili dikkatli olunması gerektiği yönünde uyarı mesajları yollandığı ortaya çıktı.

Odatv’den Fethi Yılmaz’ın haberine göre, AKP’nin sabah saatlerinde sandık müşahidine attığı mesajda şu uyarı yazıyor:

“Değerli okul sorumlumuz, zarflarda 3 mührün (YSK, Sandık Kurulu ve İlçe Seçim Kurulu Mühürleri); oy pusulasının arkasında ise tek mührün (Sandık Kurulu Mührü) olmasına dikkat edin ve sandıkların tümünü dolaşıp eksik mühür varsa tamamlatın.”

YSK kararının ardından yeni mesaj

AKP’lilere bu ve benzeri mesajların sabah saatlerinde atılmasının ardından, akşam saatlerinde ise bu kez YSK’nın mühürsüz oylarla ilgili aldığı kararın ardından şu mesajlar atıldı:

“Önemlidir- Yüksek Seçim Kurulu sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların geçerli sayılmasına karar vermiştir. Dolayısıyla, arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulaları da geçerlidir.”

“Önemli!!! Yüksek Seçim Kurulu karar almıştır. Mühürsüz olan zarflar da geçerlidir. Bu konuda gerekli hassasiyeti göstermenizi önemle rica ederim.”