Ana sayfa Logo Altı Alman gazete: Erdoğan görgü kurallarını bilmeyen bir politikacı

Alman gazete: Erdoğan görgü kurallarını bilmeyen bir politikacı

PAYLAŞ

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türk yetkililerin Almanya’ya yönelik ‘Nazi’ benzetmeleriyle Berlin-Ankara hattında tırmanan gerilim, Alman basınında geniş yer almaya devam ediyor.

Deutsche Welle’nin aktardığı habere göre, Rhein-Neckar Zeitung’da konuyla ilgili yayımlanan makalede şu ifadeler kullanıldı:

“Recep Tayyip Erdoğan Nazi değil, faşist de değil. Henüz diktatör de değil. Şu an kendisi sadece görgü kurallarını bilmeyen, öfkesine hakim olamayan, kendi hesaplarına göre diğerlerine hakaret edip aşağılayan bir politikacı. Hiç vicdanı olmayan ve ülkesini yavaş yavaş bir hapishaneye dönüştüren biri. Hatta Erdoğan’ın öfkesi sınır tanımadığı için Alman vatandaşı bir gazeteci olan Deniz Yücel şu an ölüm cezası tehdidiyle karşı karşıya. Yapılabilecek tek şey var: Erdoğan’a sınırları gösterilmeli.”

Frankfurter Allgemeine Zeitung ise, Erdoğan’ın köşeye sıkıştırma taktiği uyguladığını belirterek Alman hükümetinin tutum değiştirmesi gerektiğini savunuyor:

“Erdoğan için iktidarını korumak mutlak önceliğe sahip. Bunun için de Alman hükümetini giderek daha da köşeye sıkıştırıyor. Federal hükümet 16 Nisan’a kadar sıkıştığı köşede kalıp Erdoğan’ın pek de umurunda olmayan, ‘Nazi benzetmelerine son vermesi gerektiği’ şeklindeki cümleyi tekrarlayıp duramaz. Berlin Ankara’ya yeterince imkan tanıyor. Artık Türklere Erdoğan’ın ‘yakıp yıkma’ politikasının ağır sonuçları olacağını göstermenin zamanı geldi. Erdoğan Türkiye’yi izolasyona sürüklüyor, ülkeyi özgür ve demokratik Batı’dan koparıp giderek Asyalı bir despotizme dönüştürüyor. Türkler gerçekten de faşizm yöntemlerine faşizmle suçladığı kişilerin hepsinden daha yakın duran bir adamı daha da güçlü hale getirmek istiyorlarsa, Merkel’in sabrı da bu durumu değiştiremeyecektir.