Ana sayfa Manşet Alman siyasetçiler: Erdoğan aklını yitirdi

Alman siyasetçiler: Erdoğan aklını yitirdi

PAYLAŞ

Almanya hükümeti, Erdoğan’ın sözleri ile ilgili olarak herhangi bir açıklama yapmayacağını duyurdu. Ancak bazı Alman siyasetçiler “Nazi” benzetmesi nedeniyle Erdoğan’ı eleştirdi.

Haziran 2016’da ‘LGBT Onur Yürüyüşü’ne katılmak için gittiği İstanbul’da gözaltına alınan Yeşiller Partisi milletvekili Volker Beck Twitter sayfasında Erdoğan için, “Aklını yitirdi” yazdı.
Merkel’in lideri olduğu Hristiyan Demokrat Parti’nin parlamento grubu lideri Volker Kauder, “NATO üyesi bir ülkenin cumhurbaşkanının ittifaka üye bir diğer ülke hakkında böyle bir yorumda bulunması inanılmaz ve kabul edilemez birşey. Özellikle bunu yapan, hukukun üstünlüğü konusunda ciddi sorunları olan bir ülke” dedi.

Sol Parti milletvekillerinden Sevim Dagdelen ise Erdoğan’ı, “Alan faşizmini küçümseme ve onun kurbanlarıyla dalga geçmekle” suçladı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise Pazar günü Bild am Sonntag gazetesinde yayımlanan yazısında Türkiye ile “zor bir stres testinden” geçtiklerini yazdı, “iki ülke arasındaki dostluğun temelinin ortadan kaldırılmasına izin verilmemesi” uyarısında bulundu.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ

“Yani konuşturmamakla Almanya’daki oyların, ‘evet’ değil de ‘hayır’ çıkacağını mı zannediyorsunuz? Ey Almanya ! Sizin demokrasiyle yakından uzaktan alakanız yok. Sizin şu andaki uygulamalarınız geçmişteki Nazi uygulamalarından farkı değil. Bunu böyle biliniz. Rahatsız oluyorlar bu ifadeden. Niye rahatsız oluyorsunuz ? Yaptığınız uygulama bu. Bize demokrasi dersi vereceksiniz ama geleceksiniz orada bu ülkenin bakanını konuşturtmayacaksınız”