Ana sayfa Teknoloji Almanya, çocuklara özel akıllı saati yasakladı

Almanya, çocuklara özel akıllı saati yasakladı

PAYLAŞ

Çocuklar için üretilen akıllı saatler, güvenlik endişesi nedeniyle Almanya’da yasaklandı.

Türkiye’de de kullanılmaya başlanan çocuklara özel akıllı saat, ailelerin çocuklarını takip etmesi, okulda öğretmenlerini dinlemesi ve çocuklarının başına gelebilecek herhangi bir olumsuzluk karşısında anında müdahale edebilmek için tercih ediliyor.

Shiftdelete’de yer alan habere göre, özellikle Gator 2, Tinitell, Viksfjord ve Xploara çocuk akıllı saatleri ön plana çıkartılarak, bu cihazların kolayca hacklenebildiği belirlendi. Resmi olarak yapılan açıklamada bu ürünlerin kullanımı yasaklanmışken, kullanıcıların bu cihazları hemen imha etmesi gerektiği de söylendi.

Özellikle GPS özelliğine sahip saatlerin daha tehlikeli olduğu söylenirken, bu cihazların çocuklarımızı korumaktan ziyade onlara zarar verebilecek ürünler olduğu kararı verildi.

Kötü niyetli kişiler tarafından takip cihazı olarak kullanılabilen akıllı saatler, Almanya’da yasaklanan ilk çocuk ürünü de değil. Bu yılın başlarında bir oyuncak bebeğinde satışına yasak koyan Almanya hükumeti, bu konudaki en hassas ülke olarak dikkat çekiyor.