Ana sayfa Sürmanşet Almanya: Erdoğan ancak Federal Hükümet’in izniyle Türk konsolosluğunda konuşabilir

Almanya: Erdoğan ancak Federal Hükümet’in izniyle Türk konsolosluğunda konuşabilir

PAYLAŞ

AKP hükümeti ile yaşanan miting krizinin ardından şimdi de 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde Erdoğan’ın Almanya’da yaplmak istediği miting krize neden oldu. Almanya Federal hükümet, geçtiğimiz hafta yabancı siyasetçilerin Almanya’da yapacakları mitinglere kısıtlama getiren yasayı kabul etmişti. Kamuoyunda “Erdoğan yasası” olarak bilinen yeni yasa, Erdoğan’ın 7-8 Temmuz tarihleri arasında Hamburg’da yapılacak G-20 zirvesi öncesine denk gelmişti.

ETHA’nın haberine göre, Dışişleri Bakanı sözcüsü Martin Schäfer bugün başkent Berlin’de düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’ın ancak Federal Hükümet’in izniyle Türk konsolosluklarında konuşma yapabileceğini söyledi. AKP hükümetinin önceden Alman Dışişleri Bakanlığı’na başvurması gerektiğini belirten sözcü “Başvuru incelendikten sonra hükümetimiz izin verebilir” uyarısını yaptı.

İzinsiz yapılan bütün etkinliklerin yabancı ülkelerin konsolosluklarında bile olsa suç kabul edileceğine dikkat çeken Schäfer “Erdoğan’ın konsolosluklarda izinsiz konuşması uygun karşılanmaz” mesajını verdi. Böylelikle Merkel hükümeti Erdoğan’ın Almanya’da şov yapabilmesi için elindeki son kozu da elinden almış oldu.

Berlin yönetimi 16 Nisan referandum öncesi AKP’li bakanların Almanya’da etkinlik yapmasını engellemesine rağmen, Dışışleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Hamburg’daki Türk konsolosluğunun balkonuna çıkarak halka hitap etmişti.

G20 Zirvesi için Almanya’ya gidecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan yandaşlarıyla miting yapmak için resmi başvuruda bulunmuştu. Ancak bu talep Almanya tarafından ret edilmişti.