Ana sayfa Medya Almanya’dan Yenişafak’a yalanlama: Haber tamamen uydurmadır

Almanya’dan Yenişafak’a yalanlama: Haber tamamen uydurmadır

PAYLAŞ

Almanya’nın Ankara’daki Büyükelçiliği tarafından, “Yeni Şafak gazetesinin dün (19.04.) manşetten verdiği ‘Rezil Oldular’ haberine Ankara Almanya Büyükelçiliği’nin yanıtıdır” başlığıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Büyükelçi Martin Erdmann’ın, 17 Nisan 2017 Pazartesi günü Avrupa Birliği’ne üye birçok ülkenin büyükelçilerinin Avusturya Büyükelçiliği’nde AGİT Seçim Gözlem Misyonu (ODIHR) Başkanı Tana de Zulueta ile düzenledikleri bir toplantıya katıldığı iddiası her türlü temelden yoksundur. Ne Büyükelçi Erdmann ne de elçiliği temsilen başka herhangi bir görevli bu hafta Pazartesi veya haftanın başka bir günü iddia edildiği gibi bir toplantıya katılmıştır. Gazetenin, Büyükelçi Erdmann’ın diğer AB ülkeleri meslektaşlarıyla birlikte AGİT Seçim Gözlem Misyonu‘nun ön raporunu etkilemeye çalıştığı iddiası da saçma ve bir o kadar da gerçek dışıdır. Yeni Şafak gazetesinin buna ilişkin 19 Nisan 2017 tarihli haberi tamamen uydurmadır.”

Yeni Şafak gazetesinin ‘Rezil Oldular’ başlıklı haberinde şu ifadeler yer almıştı:

“16 Nisan’daki referanduma leke sürmek isteyen AB gözlemcileri, ‘PKK ve FETÖ’cü teröristlerle kol kola’ fotoğrafları çıkınca rezil oldu. 23 kişilik gözlemci heyetinde yer alan Andrej Hunko, PKK eyleminde poz verip ‘Hayır’ kampanyasında görev almış. AGİT’çilerin ise skandal raporu yazmadan önce AB elçilerinden talimat aldığı tespit edildi”