Ana sayfa Yaşam Almanya’ya dönen Türklerin sayısı artıyor

Almanya’ya dönen Türklerin sayısı artıyor

PAYLAŞ

Son on yıllık süreçte Almanya’dan Türkiye’ye göç eden genç, eğitimli Türkler arasında Almanya’ya geri dönüş eğilimi göze çarpıyor. Türk Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Faruk Şen, Almanyalı Türklerin geri dönüş nedenlerini DW’ye anlattı.

“Türkiye’de şu an genel hayat şartlarından ve öncelikle de hükümetten büyük memnuniyetsizlik duyuluyor” diyen Şen, Pek çok aydın ve eğitimli Türkün parlamenter demokrasiden yana olduğunu söyledi.

TAVAK vakfı olarak Türkiye’de bir araştırma yaptıklarını söyleyen Şen’in tespitleri şöyle:

“2006 – 2012 yılları arasında 253 bine yakın iyi eğitim almış Türk Almanya’dan ayrılıp Türkiye’ye yerleşti. Bu insanlar kökenleri ve dinleri yüzünden Almanya’da ayrımcılığa uğradıkları görüşündeydi. Türkiye’de daha iyi hayat şartlarına kavuşacaklarını düşündüler. Önce durumlarından memnundular. Çoğu kendi işini kurmuş, yönetici konumuna gelmişti. 2014 yılından itibaren durum kötüleşmeye başladı. Dönüş yapanların memnuniyetsizliği arttı. Bunu rakamlar da gösteriyor. Türkiye’ye göç edenlerin 90 bini Almanya’ya geri döndü. Araştırmalarımız aynı zamanda, 16 Nisan’da cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildiği takdirde bu sayının daha da artacağını gösteriyor.

TÜRKİYE’DE YAŞAYAN ALMANYALI TÜRKLERİ RAHATSIZ EDEN NE?

“Öncelikle ekonomik durumun kötüleşmesinden rahatsızlar. 2012 yılına kadar Türkiye yüksek oranlarda büyümüştü. Kümülatif büyümesi yüzde 53 ile Çin ve Hindistan’ın hemen arkasından geliyordu. 2013 yılından itibaren ekonomik durum kötüleşmeye başladı. 2016 yılında ekonomik büyüme hızı yüzde 2,9’a düştü. Nüfus artış hızının yüksek olduğu Türkiye’ye bu büyüme yetmez. Nüfus her yıl bir milyon artıyor. Aynı zamanda siyasi sistemden duyulan memnuniyetsizlik de artıyor. Şu noktayı da eklemek gerekir: Türkiye’de hayat pahalılığı Almanya’nınkinden yüksek. Her Almanya’ya gidişimde bu duruma şaşırıyorum. Yüksek pahalılık çoğu ailenin bütçesini zorluyor. Enflasyon ve hayat pahalılığı artışı çoğu ailenin çocuğunu özel okula vermesine imkân tanımıyor.”