Ana sayfa Manşet Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu 16 kişiye ağırlaştırılmış müebbet...

Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu 16 kişiye ağırlaştırılmış müebbet talebi

PAYLAŞ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri ve bu konuda çağrışım yapan mesajlar (subliminal mesaj) verdikleri iddiasıyla 17 kişi hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı.

Savcılık aralarında gazeteci yazar Ahmet Altan, kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan, gazeteci Nazlı Ilıcak, Zaman Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Taraf gazetesi yazarı ve eski polis müdürü Emre Uslu, Tuncay Opçin, ve Prof. Dr. Osman Özsoy’un da aralarında bulunduğu 16 kişi hakkında ‘anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs etme’, ‘hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ ve ‘TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ iddialarıyla üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talep etti.

‘ÖRGÜT ADINA SUÇ İŞLEME’ İDDİASI

Yürütülen soruşturma kapsamında 17 kişi hakkında 247 sayfalık iddianame hazırlandı. Ekrem Dumanlı, Emre Uslu, Tuncay Opçin için ‘silahlı terör örgütü yöneticiliği’ iddiasıyla ayrıca ceza istenirken, Altan kardeşler ile Nazlı Ilıcak hakkında ise “Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçlaması yöneltildi.

6’sı tutuklu 17 ismin yer aldığı iddianamede, Erdoğan, TBMM Başkanlığı ve 65. Hükümet suçtan zarar gördükleri gerekçesiyle davacı olarak yer aldı.

‘DARBEYİ ÖNCEDEN BİLİYORLARDI’ İDDİASI

İddianamede yazar Ahmet Altan, kardeşi Mehmet Altan ile gazeteci Nazlı Ilıcak’ın darbe girişimini öncesinden bildikleri ve darbe girişimine zemin hazırlayan söylem ve propagandalarda bulundukları iddia edildi. Bu üç isim hakkında, darbeye teşebbüs suçunu oluşturan, “Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Altan kardeşler ile Ilıcak’ın, ‘silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ten ayrıca 7 buçuk yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Zaman Gazetesinin eski genel müdürü Ekrem Dumanlı, eski Taraf yazarı Emre Uslu, yazar Tuncay Opçin hakında da “Darbeye teşebbüs” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet, “Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçundan da ayrıca 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, firari Emre Uslu hakkında ayrıca, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçundan da 3 yıla kadar hapsi istendi.

ÖRGÜT ÜYELİĞİ İDDİASI

Kapatılan Samanyolu Televizyonu’nun Washington temsilcisi firari Şemseddin Efe, kapatılan Today’s Zaman gazetesinin eski genel yayın yönetmeni firari Bülent Keneş, Profesör Osman Özsoy, kapatılan Zaman gazetesinin İsrail muhabiri firari Abdulkerim Balcı, firari Mehmet Kamış ile Faruk Kardıç, gazetenin görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı, Polis Akademisi’nde öğretim görevlisi olan Şükrü Tuğrul Özşengül, kapatılan Zaman gazetesinin marka müdürü Yakup Şimşek ve gazetenin kültür sanat sayfasında çalışan Ali Çolak hakkında da “Darbeye teşebbüs” suçundan 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Bu şüpheliler için ayrıca “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 7 buçuk yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istendi.