Ana sayfa Öne Çıkanlar Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak’ın yargılandığı davada avukatlar dışarı atıldı

Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak’ın yargılandığı davada avukatlar dışarı atıldı

PAYLAŞ

Gazetecilerin “Cebir ve şiddet kullanarak anayasal düzeni devirmeye teşebbüs ettikleri” iddiasıyla yargılandıkları davanın karar duruşmaları 12-16 Şubat tarihlerinde İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ince görülecek. 15 Temmuz darbe girişimine “subliminal mesajlarla iştirak etmekle” suçlanan gazeteciler arasında eski Zaman Gazetesi Görsel Yönetmeni Fevzi Yazıcı ve Zaman Tanıtım Pazarlama Müdürü Yakup Şimşek ile emekli polis Tuğrul Şengüler de bulunuyor.
 
Bugünkü duruşmada Fevzi Yazıcı son savunmasını yaptı. Yazıcıdan sonra Mahkeme Başkanı, Anayasa Mahkemesi’nin Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında verdiği hak ihlali kararının okunarak kayda geçmesini isteyen avukat Ergin Cinmen’i dışarı attı. Avukat Sevgi Taş da destek verdiği için o da atıldı. Mahkeme Başkanı, bu olaydan sonra duruşmanın bugünkü oturumunu bitirdi. Mahkeme duruşmanın yarın 9:30’da Çağlayan Adliyesi yerine Silivri’de devam etmesine karar verdi.
 
15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında 10 Eylül 2016 tarihinde gözaltına alınan Mehmet Altan 22 Eylül 2016’da, Ahmet Altan ise 23 Eylül 2016’da tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti. Nazlı Ilıcak ise 30 Temmuz 2016’da gözaltına alındı ve ardından tutuklanarak Bakırköy Cezaevi’ne gönderildi. Altanlar ve Ilıcak dahil altısı tutuklu toplam yedi sanığın nihai savunmalarını yapacağı 12-16 Şubat duruşmasının bitiminde, mahkeme heyetinin hüküm açıklaması bekleniyor.
 
Başından itibaren uluslararası örgütlerin ilgi gösterdiği dava, son olarak Anayasa Mahkemesi’nin 11 Ocak tarihli kararında Mehmet Altan’ın tutukluluğunun hak ihlâline yol açtığı yönündeki tespiti ve bu kararın 26 ve 27. Ağır Ceza Mehkemeleri’nce uygulanmaması ile ülke ve dünya gündeminde öne çıkmıştı.
 
Duruşmayı, Article 19, Sınır Tanımayan Gazeteciler, Uluslararası PEN, Norveç PEN gibi uluslararası örgütler de izliyor.