Ana sayfa Teknoloji Amazon’un patronu Jeff Bezos, Twitter takipçilerine nereye ‘hayır yapması’ gerektiğini sordu

Amazon’un patronu Jeff Bezos, Twitter takipçilerine nereye ‘hayır yapması’ gerektiğini sordu

PAYLAŞ

76 milyar doları aşan servetiyle dünyanın en zenginlerinden biri olan Bezos, twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Hayırseverliğimin büyük kısmınını acil ihtiyaç ve kalıcı etkinin kesişiminde bir yerelerde değerelendirmek istiyorum” diye sordu.

“Düşünceleriniz varsa, bu tweet’i fikirle birlikte yanıtlayın ve bu yaklaşımın yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bunu da duymak isterim.” diyen milyarder, uzay araştırması gibi uzun vadeli konularda yatırım konusunda da açık kapı bıraktı.

E-ticaret uzmanı Bezos, uzay yolculuğu maliyetini düşürmeyi ve evrende girişimciliği başlatmayı amaçlayan şirket Blue Origin’i finanse etmek için her yıl yaklaşık 1 milyar dolarlık Amazon hissesi satacağını da açıkladı.

Bezos, daha önce de hayır amacıyla ebeveynleri tarafından kurulan bir eğitim vakfını da desteklemişti. Ailesi, Seattle merkezli Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi’ne 40 milyon doları aşkın para vermişti.

Bezos’un tweeti sonrasındaki üç saat içinde yaklaşık 4.000 yanıt geldi.

Tavsiyeler, çocuklar için yiyecek programları, ormanları koruma ve evsizlikle mücadele arasında değişiyordu.

Gazeteci ve analist John Koetsier, ‘Evsizler için mikro evler yapın ve bunları onlara vererek daha sağlıklı evlerde yaşamalarını sağlayın. Onlara, uyumak için daha güvenli ve kuru bir yer verin, sonra da daha fazla ihtiyaçlarını sağlama üzerinde çalışın” dedi.