Ana sayfa Öne Çıkanlar Antalya’da 4 gazeteci yine tahliye edilmedi

Antalya’da 4 gazeteci yine tahliye edilmedi

PAYLAŞ
Judge holding gavel in courtroom

15 Temmuz darbe girişimin ardından Antalya’da başlatılan soruşturma kapsamında 27 Temmuz 2016 tarihinde tutuklanan ve haklarında ‘silahlı örgüt üyeliğinden’ 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan, aralarında Aktif Eğitim Sen Şube Başkanı Erdoğan Polat ile kapatılan Zaman Gazetesi çalışanlarının da bulunduğu sanıkların yargılanmasına önceki  devam edildi.

SAVCI MÜTALAASINI AÇIKLADI

Antalya Körfez gazetesinden Müzeyyen Yüce‘nin haberine göre, davanın dördüncü duruşmasında 4’ü tutuklu 13 sanık hazır bulundu. 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, mütalaasını açıklayan savcı, ‘Silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçlamasıyla 17 sanık hakkında TCK’nın 314/2. maddesi gereği 7 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmalarını istedi. Savcının mütalaasının ardından sanıklara söz verildi. Kapatılan Zaman Gazetesi’nin eski bölge sorumlusu Tuncer Çetinkaya yaptığı savunmada, kendine yöneltilen silahlı terör örgütü üyesi olmak suçlamasını kabul etmedi.

ÇETİNKAYA: REFERANSIM DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU

Davada tanık olarak dinlenen Erdoğan Çiğdem’in kendisi hakkında verdiği ifadede “Cemaat ondan hoşlanmazdı, o yüzden Zaman gazetesinden kovdu” dediğini hatırlatan Çetinkaya, “Ben 2010 yılında Zaman gazetesinden işten çıkarıldığımda Anadolu Ajansı’nda çalıştım. Anadolu Ajansı’na girmem için bana referans olanlar şuan da Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Mevlüt Çavuşoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve Selçuk Özdağ’dır. Kayıtlara da bakılabilir. Benim terör örgütü ile bağlantım yok” dedi. Çetinkaya, sağlık sorunlarının da gittikçe arttığını belirterek tahliyesini istedi.

1 ŞUBAT KARAR DURUŞMASI

Diğer sanıklar da üzerlerine atılı suçlamayı kabul etmeyerek tahliye ve beraatlarını istedi. Karar için 5 dakika ara veren mahkeme heyeti, tutuklu bulunan 4 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma sonrası açıklama yapan sanık avukatlarından Münip Ermiş, “Gazeteciler dosyası genel uygulamanın dışında bir durum. Zaten gözaltına alınmaları da öyleydi. Genelde Bylock olmayan sanıklar tahliye oluyor ama bugün tahliye çıkmadı. 1 Şubat karar duruşması olacak, bekleyeceğiz” dedi.