Ana sayfa Teknoloji Apple, Wikileaks’in ‘CIA Apple cihazlara sızıyor’ iddialarını yalanladı

Apple, Wikileaks’in ‘CIA Apple cihazlara sızıyor’ iddialarını yalanladı

PAYLAŞ

Apple, Vault7 dökümanlarında yer alan hack olaylarıyla ilgili olarak, bahsi geçen hack yöntemlerinin iPhone 3G’nin ardından düzeltildiğini ve CIA’in bu tarihten sonra üretilen Apple cihazlarda benzer bir uygulamaya gitmiş olmasının imkansız olduğunu belirtti.

Shiftdelete’de yer alan habere göre, Apple’ın tam açıklaması şöyle:

“Wikileaks ile ilgili dökümanlara bu sabah ulaştık. Kendi içimizde yaptığımız analizlere göre bahsi geçen hack yöntemleri iPhone 3G’nin ardından Apple cihazlar için imkansız hale geldi. Yani 2009 yılında piyasaya sürülen iPhone 3GS ile birlikte artık böyle bir problem kalmadı. Buna ek olarak Mac bilgisayarlar için de 2013 yılından sonra üretilen hiçbir cihazda benzer bir problemin olmadığı görüldü.

Wikileaks ile bilgi almak amacıyla hiçbir anlaşma çabamız da olmadı. Bizim standart prosedürlerimize uyacak şekilde istedikleri bilgiyi yayımlamaları için kendilerine gerekli talimatları da verdik. Bu zamana kadar da kendilerinden başka hiçbir bilgi almadık. Aldığımız tüm bilgiler zaten halka açıklanan belgelerden ibaretti. Kullanıcılarımızın güvenliği ve özel hayatları konusunda yorulmak bilmez bir şekilde çalışmaya devam ettiğimizi belirtmek zorundayız.”