Ana sayfa Logo Üstü - Sol Apple’nin iOS 10 yazılımında saklanan hayatınızı kolaylaştıracak özellikler

Apple’nin iOS 10 yazılımında saklanan hayatınızı kolaylaştıracak özellikler

PAYLAŞ

Işık!
Herkes, iOS’daki ilk Kontrol Merkezi panelindeki el feneri düğmesini bilir. Ekranın altından hızlıca kaydırın, el feneri düğmesine dokunun ve çevresindeki her şeyi aydınlatmak için arka LED flaşı açılır. Ancak iOS 10 ile başlayalım, tatlı yeni bir el feneri özelliği mevcut. Düşük ışık, orta ışık veya parlak ışığı seçmenize izin verecek bir 3D Touch Action Menu’yi açmak için el feneri düğmesine sıkıca basın ve basılı tutun.

Yakın zamanda kapalı olan sekmeleri görme!
Safari’nin sağ alt köşesindeki sekmeler simgesine dokunun, açık sekmelerinizin tümünü gösterir. Sekmeler görünümünde artı simgesine dokunmanızın yeni bir sekme açacağını biliyorsunuzdur. Ancak artı simgesine dokunup basılı tutarsanız, son kapatılan sekmelerinizin bir listesini görürsünüz.

Adres çubuğunu geri getirin!
Safari’de bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde ve kaydırmaya başlarsanız, adres çubuğu / araç çubuğu kaybolur, böylece web sayfası ekranın daha fazlasını işgal edebilir. Ancak tekrar görünmesi için geri çekilmesine gerek yoktur – ekranın altına hafifçe dokunmanız yeterlidir.

Takvim etkinliklerini taşı!
Bu serin bir özelliktir: Takviminizde bir girişiniz varsa ve zaman değişti, onu yeniden planlamak için tüm o çemberleri atlamak zorunda değilsiniz. Tek günlük görünümde, etkinliği basılı tutmanız yeterlidir ve uygun zamana sürükleyebilirsiniz. Çok sıkmayın, aksi takdirde Peek veya Pop’u tetikleyeceksin.


Tüm e-posta taslaklarınızı görün!
Yukarıdaki ucu ile kaçtınız mı, şimdi tüm taslaklarınızın sayısını kaybettiniz mi? Önemli e-postaları göndermeyi unutmayın: Sağ alt köşedeki kompozisyon düğmesine hafifçe dokunarak basılı tutun ve tüm taslaklarınızın bir listesi açılır.

Videoları yakınlaştırın!
Fotoğrafları sıkıştırıp sıkıştırmak, herkesin bildiği bir jesttir ancak videoları yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için artık aynı jesti kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Şimdi yapabilirsin.

Birden fazla fotoğraf seçin!
Fotoğraflar uygulamasında küçük resim görünümü açıkken, sağ üst köşedeki seçim düğmesine dokunun. Ardından, seçmek istediğiniz ilk resmi tıklayın ve parmağınızı ekranın etrafında kaydırın – yol boyunca dokunduğunuz her fotoğrafı seçeceksiniz.

Albümün üstüne veya altına taşı!
IPhone’unuzda yaklaşık bin adet fotoğrafınız var ve bunlar arasında dolaşmak bir iş olabilir. Herhangi bir fotoğraf albümü ekranında, en üste sıkıştırmak için ekranın üst kısmındaki zamana dokunabilirsiniz. Herkes bu kısayol biliyor… ancak albümün altına sıkıştırmak için ekranın altındaki Fotoğraflar simgesine de dokunabilirsiniz.

Bir e-posta taslağını çabucak kaydedin!
Yeni bir mesaj geldiğinde bir e-postayı çıkartmanın tam ortasındasınız ve kontrol etmeniz gerekiyor. Endişelenmeyin, taslak kaydetmek tek bir harekette yapılamaz. E-posta ekranının üst kısmından başlayarak ekranda aşağı doğru hızlıca kaydırın ve e-posta uygulamasında başka bir yere giderken taslağınız kaydedilir.

Emre Almas