Ana sayfa Kültür & Sanat Arap dünyasında IŞİD karşıtı dizi: Kara kargalar

Arap dünyasında IŞİD karşıtı dizi: Kara kargalar

PAYLAŞ

Reuters ajansının haberine göre 10 milyon dolar bütçeli dizide, “Suudi Arabistan’ın radikal İslam’a karşı mücadeledeki öncü rolünün” altı çiziliyor. IŞİD’in kontrolü altında yaşayan kadınların ve çocukların yaşadıkları aktarılıyor.

Örgütün sosyal medya üzerinden yürüttüğü propagandaya karşı, IŞİD militanlarının toplu cinayetleri ve tecavüzleri hatırlatılıyor.

Reuters’a konuşan MBC sözcüsü Mazen Hayek, “Hedef kitlemiz, terör örgütlerine katılma ihtimali bulunan ve bu örgütlerin propagandasından en fazla etkilenebilecek durumdaki kesimler” dedi. IŞİD’in medyayı kullanımına dikkat çeken Hayek, buna karşı yine medya aracılığıyla yanıt vermek gerektiğini vurguladı.

20 bölümden oluşan ve Lübnan’da çekilen dizinin oyunları ve diğer çalışanları, dizi nedeniyle IŞİD sempatizanlarından ölüm tehditleri aldıklarını söylüyor. Arap ülkelerinde en fazla izlenen televizyon kanallarının sahibi olan MBC ağı, diziyi Arap ülkelerinde prime time olan iftar sonrası yayımlıyor.

Sünni İslam’ın muhafazakâr bir yorumu olan Vahabilik inancının baskın olduğu Suudi Arabistan, IŞİD’i “tehdit” olarak algılıyor. IŞİD ise Suudi Arabistan’ı yöneten hanedanı tanımıyor. 2003-2006 yıllarında El Kaide saldırılarına maruz kalan Suudi Arabistan’da, IŞİD de son iki yıldır bombalı saldırılar düzenlemişti.