Ana sayfa Teknoloji Araştırma: Akıllı telefonların varlığı bilişsel yetenekleri azaltıyor

Araştırma: Akıllı telefonların varlığı bilişsel yetenekleri azaltıyor

PAYLAŞ

Akıllı telefonların yaygınlaşması, sahiplerinin yaşamlarını önemli ölçüde değiştiriyor. Araştırmaya göre; ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı 24 saat içerisinde telefonuna 85 kez erişiyor. Kullanıcıların yüzde 91’i telefonlarını yanına almadan evi terketmiyor, yüzde 46 ise telefonu olmadan yaşayamıyor.

Austin Üniversitesi’nden bilim adamları, deneysel olarak akıllı telefonlara olan bağlantının insanın düşünme yeteneğini nasıl etkilediğini bulmak için bir araştırma yaptı. Profesör Adrian Ward ve arkadaşları, çoğunlukla öğrenciler olmak üzere yaklaşık 800 akıllı telefon kullanıcısı üzerinde büyük ölçekli deneyler yaptı.

Araştırmacılar, alışılmış aygıtların varlığının, onu kullanmasa bile bir kişinin çeşitli görevleri yerine getirme becerisini nasıl etkilediğini öğrenmek istedi. Deneylerden birinde bilgisayar izleyicilerinin önünde oturan katılımcılara, tam konsantrasyon gerektiren bir dizi görev gerçekleştirmeleri istendi. Deneyimler, bir kişinin görüş alanındaki akıllı telefonun varlığının bile bilişsel yeteneklerini azalttığını ve bir kişinin görev üzerinde tamamen odaklandığından emin olmasına rağmen beyindeki çalışmaları etkilediğini ortaya koydu.

Bir başka deneyde, katılımcılardan önce dolduracakları anket formlarıyla akıllı telefonlarına olan bağımlılık duygularını değerlendirmeleri istendi. Sonra ilk deneye benzer görevler yaptırıldı. Katılımcılar bu deneyde ayrıca telefonlarını kapattı, masaya koydu, ceplerine koydu veya başka bir odaya bıraktı. Sonuçlar, verilen görevleri yerine getirmede en başarısız grubun, akıllı telefonlara bağımlılığı yüksek olan ancak bu telefonlara erişimi bulunmayan öğrenci gurubu olduğunu gösterdi.

Tüketici Araştırmaları Derneği Dergisinde yayımlanan araştırma sonuçları, akıllı telefonları görüş alanına giren katılımcıların, odaklanma yetenekleri azaldığından görevlerde başarısız olduklarını gösterdi.