Ana sayfa Sürmanşet Aslı Erdoğan: Geçici kimlik dahi verilmedi, cezaevi durumum fiilen sürüyor

Aslı Erdoğan: Geçici kimlik dahi verilmedi, cezaevi durumum fiilen sürüyor

PAYLAŞ

Özgür gündem gazetesi ana davası kapsamında bir süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan yazar Aslı Erdoğan, açıklamalarda bulundu. Aslı Erdoğan, hakkında devam eden yurtdışı yasağının ödül törenlerine katılabilmesi için, bir süreliğine kaldırılmasını talep etti. Davanın görüldüğü İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi talebi reddetti.

Karara ilişkin bianet’e değerlendirmede bulunan Erdoğan, tahliye edilmesinin üzerinden iki ay geçmesine rağmen hala kendisine geçici bir kimlik belgesi dahi verilmediğini ifade ederek yaşadığı süreci anlattı.

‘Bunlar ağır izler bırakan şeyler’
Erdoğan şöyle konuştu:

“Yurtdışı çıkış yasağım talebimize karşın kalkmadı. Özellikle bu talepte bulundum bugün. Çünkü daha önce İsveç’te Karl Tychovski Ödülü’nü almış, ancak cezaevinde olduğum için törene katılamamıştım. Avusturya İnsan Hakları Ödülü’nü aldım. Tören 9 Haziran’da katılamıyorum.

“Avrupa Kültür Vakfı’nın ödülünü aldım. Ödül 9 Mayıs’ta verilecek. Dört entelektüel paylaşıyoruz ödülü. Biri Almanya’da doğmuş büyümüş Almanca yazan İranlı bir yazar, biri benim, biri besteci, biri de Belçika’da göçmenlerle çalışmalar yapan bir görsel sanatçı. Çeşitli kültürlerden ve disiplinlerden sanatçıları bir araya getirmek kaygısıyla çok özel bir ödül bu. Bu ödülün Türkiyeli birine verilmesi ve onun da ‘terör’ davasından yargılandığı için gelememesi, bugünün Türkiye’si üzerine çok açık bir mesajı verecek. Avrupa Kültür Vakfı’nın ödülü olmasına karşın Avrupa Birliği üyesi olmayan bir yazara veriliyor. Ancak yazarın oraya gitmesine kendi ülkesi izin vermiyor. İranlı yönetmenin Oscar törenine katılamayışı gibi, bunlar ağır izler bırakan şeylerdir.

“Bir diğeri de yazar Timothy Gardener ile aldığım The Theodore House madalyası. Bunlar öyle hava cıva ödüller değiller hakikaten. Kaldı ki böyle saçma davada kaçacak bir halim de yok. Burada benden çok Türkiye’nin hukuk sisteminin yargılanacağına inanıyorum ve onun için çabalıyorum.

“Hem pasaportuma hem kimliğime el konuldu. Buna rağmen Türkiye devleti bana geçici ya da kalıcı bir kimlik vermiyor. Hiçbir işimi halledemiyorum. Uçağa binemiyorum, bankaya gidemiyorum. Kısacası normal yaşantımı sürdüremiyorum. Cezaevi durumum fiilen sürmekte.”