Ana sayfa Kültür & Sanat Aslı Erdoğan’a Almanya’da Barış Ödülü

Aslı Erdoğan’a Almanya’da Barış Ödülü

PAYLAŞ

Terör propagandası yaptığı suçlamasıyla 132 gün hapiste tutulan yazar Aslı Erdoğan, Osnabrück Belediyesi tarafından bu yıl kendisine verilen Erich Maria Remarque Barış Ödülü’nü teslim aldı.

Erdoğan, İngilizce yaptığı törendeki konuşmasında, cezaevinde geçirdiği dönemin kendisinde yarattığı travmayı anlattı. Erdoğan, yaşadığı acı ve aşağılanmayı hala üzerinden atamadığını söyledi. Normal hayata dönmekte güçlük çektiğini söyleyen Erdoğan, polis baskını korkusundan intiharı bile düşündüğünü aktardı.

Yazar, “Hayatım boyunca mağdurların sesi olmaya çalıştım, ta ki kendim de bir mağdur olana dek” diye konuştu. Mağdurların sesi olmaktan ödün verilemeyeceğini belirten yazar Erdoğan “Aslında ödün vermeyen karakterin sahibi ben değilim, edebiyatın kendisi” diye konuştu.

Kentteki tarihi belediye binasının Barış Salonu’nda yapılan törende Aslı Erdoğan, ödülü teslim alırken duygulu anlar yaşadı. Törende salondakilerin kendisini ayakta alkışlaması üzerine gözyaşlarını tutamadı.

Erdoğan, ödüle Türkiye’deki siyasi gelişmelerin insanların günlük hayatına etkilerini anlattığı köşe yazıları ve edebi eserleri nedeniyle layık görüldü. Özellikle “Artık Sessizlik Bile Senin Değil” adlı denemelerinden oluşan ve Türkiye’de henüz basılmayan ama Almanca’ya çevrilen kitabı nedeniyle bu ödül ile onurlandırıldı.

10 kişilik jürinin Erdoğan’ı seçme gerekçesinde “Yazılarının odağında tüm hassasiyeti, şiirselliği ve çıplaklığı ile kadınlara yönelik ayrımcılık bulunuyor. Ama yazar bunun da ötesinde soykırım, şiddet, baskı, işkence ve savaş konularına kendini adıyor” ifadeleri yer alıyor. (DW)