Ana sayfa Dünya Avrupa Parlamentosu’nda “döner” oylaması

Avrupa Parlamentosu’nda “döner” oylaması

PAYLAŞ

Avrupa Birliği (AB) bu hafta da bir gıda krizine sahne oldu. Mütevazi ve müthiş popüler dönerin AB’deki geleceği tehlikede mi?

Son günlerdeki gazete manşetleri, bu Türk yemeğinin geleceği konusunda çok rahatlatıcı değil. “Döneri kaybediyor muyuz?” “Dürüm aşkına” gibi manşetler atılırken, Alman Bild gazetesi “Bu dönerin sonu olabilir!” başlığıyla çıktı.

BBC’nin haberine göre tüm bunların nedeni Avrupa Parlamentosu’nda (AP) gelecek hafta yapılacak bir oylama. AP üyeleri, sağlık uyarılarının ardından ette sıklıkla kullanılan katkı maddesi fosfatın kontrolünü artırmayı tartışacak. Ancak durum, döner tutkunları için düşünüldüğü kadar kötü değil.

AB’deki tartışmanın nedeni ne?

Teknik olarak fosfat katkı maddesinin dönerde kullanılması zaten yasak, ancak donmuş etlerde sıklıkla kullanılıyor ve AB genelinde bu kural sıkı uygulanmıyor. AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, fosfat kullanımını serbest bırakmak ve denetlemek istiyor. Sosis gibi bazı diğer işlenmiş etlerdeki durum da bu. Ama AP’deki gruplardan Sosyalistler ve Yeşiller, Komisyon’un bu hamlesini engellemek için bir tasarı hazırladı. Tasarı geçerse, döner büyük ihtimalle daha sıkı bir şekilde denetlenecek.

Vücuda zararları

Fosfatın yüksek düzeylerde alınmasının özellikle kalp ve kronik böbrek hastalıkları olanlarda olası risk yaratabileceği yönünde uyarılar yapılıyordu. Gıda ürünlerinin paketlerinde E sembolüyle gösterilen katkı maddeleri sosis ve diğer işlenmiş etlerde de sıklıkla kullanılıyor.

Fosfatın dönere katkısı

Fosfat eti bir tutkal gibi bir arada tutuyor. Böylece döner şişe geçirildiğinde dağılmıyor. Su aynı zamanda, genelde kuzu eti olan etin daha eşit bir şekilde pişirilebilmesi anlamına geliyor.

Fosfat aynı zamanda, et, balık, peynir ve meşrubatlarda asit dengesini korumada kullanılıyor. Aynı zamanda etin suyunu kaybetmesini önlediğine inanılıyor.

Acak İngiltere’nin Burton on Trent kentindeki Veli Kebap’ın sahibi Halil Ahmet, etin suyunu tutmanın aslında kötü bir fikir olduğu görüşünde. Ahmet “Et suyun salmazsa lastik gibi olur ve ne kadar çok fosfat koyarsanız et o kadar lastikleşir. Biz çok az fosfat kullanıyoruz, her 10 kilo ete bir gram” dedi.

Cola ile karşılaştırınca

Aslında kimse dönercileri yasaklamayı planlamıyor ancak dönerin üretilme biçimi değişmek zorunda kalabilir.

AB’deki dönerin yüzde 80’i Almanya’da üretiliyor ve sektör 110 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Alman Hristiyan Demokrat AP üyesi Renate Sommer, Facebook’taki açıklamasında yasa tasarısını “saçmalık” diye tanımladı.

Renate Sommer’e göre, ortalama bir AB vatandaşı bir yıl boyunca yediği dönerden aldığı fosfatın tamamını zaten 1,5 litre kola içtiğinde alıyor.

Sommer, dönercilerin eti bir arada tutabilmek için fosfattan başka seçeneği olmadığını da vurguluyor.