Ana sayfa Logo Altı Avustralyalı milletvekili herkesten sakladığı aile sırrını parlamentoda yaptığı konuşmayla açıklamak zorunda kaldı

Avustralyalı milletvekili herkesten sakladığı aile sırrını parlamentoda yaptığı konuşmayla açıklamak zorunda kaldı

PAYLAŞ

Muhalefetteki İsçi Partisi’nden milletvekili olan Susan Lamb, çift vatandaşlığı olup olmadığı konusunda incelemelerde bulunuyor, bu Avustralya milletvekilleri için yasaklanmış bir statü.

Lamb, çocukluğundan itibaren yaşadığı “travmatik öykü” nedeniyle ihtiyacı olan yasal belgelere erişemediğini anlatarak parlamentoda duygusal bir konuşma yaptı.

Hükümetten bir bakan Lamb’ın çifte vatandaşlığı olmadığına dair belge getirmedikçe parlamentodaki yasal statüsünün sallantıda olduğunu söyledi.

Lamb, İngiliz babasının yaklaşık 20 yıl önce öldüğünü ve onu tek bir ebeveyn olarak yetiştirdiğini söyledi ve çift vatandaş olmadığını kanıtlayamadı.

Yasal statüsüne ilşkin parlamentoda bir konuşma yapan Lamb annesinin onu 6 yaşındayken bir okulun önünde terk ettiğini ve bir daha da hiç geri gelmediğini anlattı. Lamb konuşmasını yaparken gözyaşlarına engel olamadı.

Milletvekili çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Bunu Avustralya parlamentosu ile değil, en yakın arkadaşlarımla bile paylaşmamalıydım” dedi.

“ANNEMİN NEREDE OLDUĞUNU BİLMİYORUM”

Susan Lamb “O zamanlar annemin hayatında neler olduğunu, beni neden terk ettiğini bilmiyorum … Şimdi de nerede olduğunu ve hayatında neler olduğunu bilmiyorum” diye konuştu.

İngiltere’ye başvurup başka bir vatandaşlık hakkına sahip olup olmadığını öğrenmeye çalıştığını anlatan Lamb, yetkililerin kendisinden ebeveynlerinin evlilik belgesini istediğini söyledi.

Lamb, bu belgeye ulaşmak istediğinde ise bu belgeye ulaşma yetkisinin bulunmadığını öğrendiğini söylerek hükümet milletvekillerine seslendi “Biraz zaman ayırıp hangi koşullar altında bulunduğumu düşünmenizi rica ediyorum”

Hükümet sözcüsü Michael Keenan ise Lamb’ın konuşmasının muhalefetteki milletvekili statüsüyle ilgili şüpheleri çözmediğini söyledi.

“Kişisel koşullarını duyduğum için çok üzgünüm ve açıkça onun için çok acı verici” dedi.

“Ancak, benzer pozisyonlarda üyeler bulduk ve sonuçta kendilerini Yüksek Mahkeme’ye yönlendirdik.”

Muhalefet de hükğmet de, Temsilciler Meclisinde çifte vatandaşlık üzerinden birbirlerini yoğun şekilde inceledi.

Geçen Temmuz’dan bu yana 10 siyasetçi çifte vatandaşlık nedeniyle görevden alındı. İki milletvekili ise seçimlerle geri döndü.
GRİ HAT ÇEVİRİ//BBC