Ana sayfa Öne Çıkanlar AYM, Gülmen ve Özakça’nın tutukluğuna itirazı reddetti

AYM, Gülmen ve Özakça’nın tutukluğuna itirazı reddetti

PAYLAŞ

Anayasa Mahkemesi, 112 gündür açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tahliye talebi ile yapılan başvuruyu oybirliği ile reddetti.

Anayasa Mahkemesi kararında, “cezaevi koşullarının Gülmen ve Özakça’nın fiziksel ve ruhsal sağlıklarına acil bir tehlike oluşturmadığına” hükmetti.

Gülmen ve Özakça’nın avukatı Selçuk Kozağaçlı, mahkemenin gerekçeli kararını Twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararında “Mahkeme, başvurucuların sağlık durumlarına ilişkin şikâyetlerinin dikkate alınarak sağlık kuruluşlarına sevklerinin sağlandığı, ayrıca Ceza İnfaz Kurumu bünyesinde bir Devlet Hastanesinin bulunduğu dolayısıyla sağlık hizmetleri sağlanan başvurucuların Ceza İnfaz Kurumunda tutulmalarının; yaşamlarına, maddi veya manevi bütünlüklerine yönelik bir tehlike oluşturduğuna dair derhal tedbir kararı verilmesini gerektirir bir durum bulunmadığı sonucuna ulaşmıştır” ifadelerine yer verildi.

Hürriyet gazetesinin geniş yer verdiği mahkeme kararında “Başvurucuların tahliyeye yönelik tedbir taleplerinin reddine… 28/6/2017 tarihinde oybirliği ile karar verilmiştir” denildi. Kararda “Başvuru kapsamında yeni gelişmeler olması hâlinde tedbir hususunun resen yeniden değerlendirilebileceğine ve başvurucuların her aşamada yeniden tedbir talebinde bulunabileceklerine” de yer verildi.
OHAL kapsamında çıkarılan bir KHK ile görevlerinden ihraç edilen eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, işlerine geri dönebilmek için 9 Mart’ta açlık grevine başlamış ve grevin 76’ncı gününde tutuklanmışlardı. “Örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” yapmakla suçlanan iki eğitimci tutuklanmalarına rağmen açlık grevine devam ediyor.

Vücutlarına sadece su, şeker, tuz ve Vitamin B alıyorlar. Her iki eğitimcinin sağlık durumu da kritik bir aşamada.

Nuriye Gülmen, Konya Selçuk Üniversitesi’nde öğretim üyeliği, Semih Özakça da Mardin’de sınıf öğretmenliği yapıyordu.