Ana sayfa Öne Çıkanlar ‘Aziz Nesin’in bile aklına gelmeyecek absürtlükle hukuksuzluğun içine düştüm’

‘Aziz Nesin’in bile aklına gelmeyecek absürtlükle hukuksuzluğun içine düştüm’

PAYLAŞ

Büyükada’daki bir toplantı sırasında 10 hak savunucusu ile birlikte gözaltına alınan ve “terör örgütü üyeliği” suçlaması yöneltilen Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser bir mektup yazdı.

“Aziz Nesin’in bile aklına gelmeyecek absürtlükle bir hukuksuzluğun içine düştüm” ifadelerini kullanan Eser, “İnsan hakları hukuk ve adalet herkese birgün gerekir” diye yazdı.

Eser’in mektubu şöyle:

“Uluslararası Af Örgütü’nde yaklaşık 1 yıl önce direktör olarak çalışmaya başladım. Bu işte çalışmak istememin nedeni, insan haklarına saygı göstermeyen ülkelerin akıbetini tarihsel örneklerden bilmem ve haklar için çalışmanın önemine inanmamdı. Açıkcası ben başıma gelen hukuki absürtlüğün kimsenin başına gelmemesi için çalışıyordum.

Mağdurun kimliğinen bağımsız olarak insan haklarını savunmak dışında bir suçum olmadı. İnsan hakları hukuk ve adalet herkese birgün gerekir. Aziz Nesin’in bile aklına gelmeyecek absürtlükle bir hukuksuzluğun içine düştüm. Ama insan haklarının doğrunun yanında olmanın huzuru içindeyim. Bu sürrealist tablonun bir linç girişimine dönüşmeden önce gerçeğin üzerindeki bulutun kalkacağına, hukukun ve adaletin tecelli edeceğine inanmak istiyorum.”