Ana sayfa Logo Altı ‘Bağımsızlık referandumu arkamızda kaldı’

‘Bağımsızlık referandumu arkamızda kaldı’

PAYLAŞ

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani’den Bağdat’a diyalog çağrısı yaparak, “Yeni bir dönemdeyiz, referandum arkamızda kaldı” dedi.

Başbakan Barzani, Irak merkezi hükümeti ile yaşadıkları krize arabuluculuk girişimlerini sürdüren Fransa’yı ziyaret etti.

Barzani, temasları kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. Görüşmenin ardından iki lider ortak açıklama yaptı.

IKBY Başbakanı, Irak Federal Mahkemesi’nin referandumu geçersiz sayan kararına saygı duyduklarını belirterek, “Yeni bir dönemdeyiz, referandum arkamızda kaldı” dedi. Neçirwan Barzani, Fransa’nın krize son verilmesi için bir rol oynayabileceğine inandığını söyledi.

HAŞD-İ ŞABİ ÇAĞRISI

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise taraflar arasında, Irak Anayasası çerçevesinde diyalog çağrısı yaptı. Yapıcı bir diyaloğun Irak Kürdistan üzerindeki ambargonun kaldırılmasına yardımcı olacağını dile getiren Macron, Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin statüsünün belirlenmesi için referandum düzenlenmesini öngören Anayasa maddesinin uygulanması gerektiğine dikkat çekti. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Kerkük’te Irak ordusuyla birlikte hareket eden, İran yanlısı ve insan hakları ihlalleriyle gündeme gelen Haşd-i Şabi tüm milislerin dağıtılmasını da istedi.