Ana sayfa Medya Bakan Albayrak’ın tekzip metnini yayımlamayan Aydınlık Yayın Yönetmeni tutuklandı

Bakan Albayrak’ın tekzip metnini yayımlamayan Aydınlık Yayın Yönetmeni tutuklandı

PAYLAŞ

Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel çeşitli temaslarda bulunmak için gittiği Iğdır’dan dönüşte havalimanında sabah saatlerinde polisler tarafından gözaltına alındı. Iğdır Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Yücel, ardından sağlık kontrolü için hastaneye sevk edildi. Kontrolden sonra tekrar Emniyete getirilen Yücel savcılığa sevkedildi ve tutuklandı. Yücel, Iğdır Cezaevi’ne götürüldü.

Aydınlık gazetesinde yer alan habere göre, Yücel’in tutuklandığı davada, davacı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’tı. 2014 yılında Aydınlık’ya yayımlnan “Bakan ve AKP zenginleri için suç örgütü fezlekesi” başlıklı haber nedeniyle Albayrak gazeteye dava açtı. Albayrak’ın tekzip metnini yayımlamadığı için Yücel’in tutuklanmasına karar verildi.

Yücel’in avukatından açıklama: Cezanın ödenmesi durumunda serbset kalacak

Yücel adliye çıkışında gazetecilere, “FETÖ dönemindeki hakimlerin aldığı karardan dolayı tutuklandım” dedi. Yücel’in avukatı Mehmet Nuri Aytekin, “Mahkemeye nakit olarak 100 bin lira götürmemiz gerekiyordu. Bankalar kapalı olduğu için o kadar nakit bulunamadı. Aydınlık Gazetesindeki arkadaşlar, parayı temin etmeye çalışıyorlar. Yatırdığımız zaman çıkacak” diye konuştu.

Aytekin, konuyla ilgili şunları söyledi: “Söz konusu haberle ilgili Berat Albayrak tarafından hazırlanan, yayın çizgimize ve gerçeğe aykırı olan tekzip metnini, halkın gerçeği öğrenme hakkına bağlılığımızdan dolayı yayımlamama kararı verdik. Bu gerekçe gösterilerek önce 100 bin TL para cezası verildi ve ardından Yücel, tutuklanarak cezaevine gönderilmek üzere bugün gözaltına alındı. Kısa süre içinde cezanın ödenmesi durumunda Yücel serbest kalacaktır. Yargıda FETÖ egemenliğinin olduğu dönemde aleyhimize verilen bu kararlar kabul edilemez. O gün doğru olan yayımlamama kararımız bugün de doğrudur.”