Ana sayfa Sürmanşet Bakanlar Kurulu’ndan Hollanda Kararı: Hollanda Elçisi’nin Türkiye’ye dönüşü yasaklandı

Bakanlar Kurulu’ndan Hollanda Kararı: Hollanda Elçisi’nin Türkiye’ye dönüşü yasaklandı

PAYLAŞ

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklama yapıyor. Kurtulmuş’un açıklamalarından satır başları şöyle:

“Ne insan haklarına uygundur, ne demokrasiye uygundur, ne Avrupa’nın ortak değerleri denilenlere uygundur. Bakanımıza yapılan hadsiz tavır, sivil vatandaşlarımızın üzerine vahşice ve barbarca atlarla yapılan tavır kabul edilemez. Bu davranışı kabul etmediğimizi bir kere daha dile getirmek istiyoruz”

“Hollanda’da yaşadıklarımız Avrupa’nın birçok ülkesinde gelişen aşırı ırkçı, İslam ve göçmen karşıtı, Türkiye düşmanı zihin yapısının dışarı vurmuş şeklidir. Tesadüfi olmadığını görüyoruz. Bilinçli bir karşıtlığın sonucudur. Aşırı sağın ayak seslerinin yükseldiği bütün Avrupa ülkelerini etkisine aldığı dönemde Avrupa’nın siyasetçileri bu gidişe dur demezse korkarım ki birkaç sene sonra Avrupa’nın mutedil siyasetçileri kendi kampanyalarını yapamayacak duruma gelebilirler”

İzinli olarak yurt dışında bulunan Hollanda Elçisi’nin Türkiye’ye dönüşünün yasaklanması kararlaştırıldı.

Üst düzey resmi görüşmelerin askıya alınması

Diplomatik uçuşlara verilmiş olan izinler iptal edildi. Hollandalı vatandaşları ilgilendiren bir husus değil bu. Türkiye’ye gelecek veya Türkiye hava sahasını kullanacak diplomatları ilgilendiriyor bu.

Hollanda-Türkiye Meclisi arasındaki dostluk grubunun Türkiye tarafının lağvedilmesi TBMM’ye tavsiye edilecek.