Ana sayfa Gündem Barış talebimizde ısrarcıyız

Barış talebimizde ısrarcıyız

PAYLAŞ

Barış Akademisyenleri’nin parçalı yargılaması sürüyor. Çağlayan Adliyesi’nde bugün yine “bu suça ortak olmayacağız” sesleri yükseldi.

“Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladıkları için haklarında dava açılan Barış Akademisyenleri’nin yargılamaları parçalı halde devam ederken, barış mücadelesinde akademisyenlerle omuz omuza olanlar bir kez daha Çağlayan Adliyesi önündeydi. Açıklamaya TTB Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu ve SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara da katıldı.

“Talebimizde ısrarcıyız – Bu suça ortak olmayacağız” pankartının açıldığı açıklamada ilk sözü Raşit Tükel aldı. Barış talebinin altına imza attıkları için açıkça hedef gösterildiklerini söyleyen Tükel, yargılanmak istenenin de barış bildirisine imza atanların dışında tüm barış isteyenler olduğunu belirtti. Tükel, “Üniversiteyi üniversite yapan temel değerlerden biri bilimsel özgürlüklerin güvence altına alınmasıdır. Şiddet çağrısı olmayan her akademisyen düşüncelerini açıklayabilmeli ve baskılara da maruz kalmaması gerekir. Bunlar akademisyenlerin de temel görev alanıdır” dedi.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Selçuk Erez, “Bu memlekette sulh ve demokrasi istedikleri için okur yazarlara soruşturmalar açılıyor. Bana doğru yolu gösteren birikimli insanlara huzurunuzda minnettarlığımı iletiyorum. Bana doğru yolu gösteren yiğidim aslanım birazdan yargılanacak utanıyorum” ifadeleri kullandı.

SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara ise “utanç davası” olarak nitelediği dava hakkında şöyle konuştu:

Bugün barış istediğimiz için yargılanıyoruz. Bugün öğrencilere ölüm ile yaşam arasındaki ince çizginin savaş olduğunu anlatan sağlık akademisyenleri de yargılanıyor. Buradaki sağlıkçılar savaşın yerine barıştan tutum almasalardı; inanın ki bu toplum mahkum olurdu. Birileri suç işleyemeye devam edecek ama biz bu suça ortak olmayacağız. Bu ülkenin başı dik onurlu insanları oldukça akademisyenleri yargılayanlarda tarihin çöplüğündeki yerini almaya devam edecek.