Ana sayfa Manşet Barzani: Referanduma gidiyoruz, bedeli neyse ödemeye hazırız

Barzani: Referanduma gidiyoruz, bedeli neyse ödemeye hazırız

PAYLAŞ

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, 25 Eylül’de yapılacağı duyurulan bağımsızlık referandumu konusunda son sözü söyledi.

Duhok’un Amedi ilçesinde bugün bağımsızlık referandumuna destek etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe katılan Başkan Barzani, burada yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullandı:

“Yalnızca Kürdistan halkı referanduma meşruluk kazandıracak onun dışındakiler değil. O yüzden dayanın ve hiç kimsenin sözünü dinlemeyin! Referanduma gidiyoruz. Gereği neyse yapacağız ve bedeli neyse ödemeye hazırız.”

“Irak devleti Kürt, Arap ve diğer oluşumların ortaklık temelinde kuruldu. Siz de biliyorsunuz bu ortaklıktan başımıza gelen felaketleri” diyen Başkan Barzani, “Irak devleti halen ortaklığı kabul etmiyor. Madem Iraklı yetkililer Bağdat’la ortaklık ve işbirliğini kabul etmiyor, biz de kendilerine hizmet etmeyi kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Başkan Barzani, “Peşmergenin Irak anayasasında yer alan haklarını vermeyenler, 2 saatte Heşdi Şabi yasasını çıkarttı. 140’ncı maddeyi yerine getirmediler. Şimdi ise çıkıp 140’ncı madde ve anayasadan söz ediyorlar. Bu da yetmezmiş gibi haklarımızı talep etmemizden rahatsız oluyorlar” dedi.

Barzani, sözlerine şöyle devam etti:

“Dün ulusal duruşundan dolayı Kerkük Valisi görevinden alındı. Onlara yanıtımız şudur; Irak Parlamentosu’nda çoğunluğun adı altında Kürtlere karşı verilen kararlarınız, Kürdistan’da kabul görmüyor.

Tarihte verilen şehitlerin yanı sıra, özellikle IŞİD’le savaşta Irak ordusunun terk ettiği bölgelerin kurtarılmasında çok sayıda değerli ve saygın insanımızı şehit verdik.

Kim bize ‘Bu Kürdistan sınırı değil, gitmeyin’ dedi. Kardeşlerim önümüzde iki yol var; ya esareti kabul edeceğiz ya da bağımsızlığa gideceğiz. Tüm yolları denedik. Allah şahittir kardeşlik elini hepsine uzattık. Sonucu bu oldu.

Gerekli adımları atmaz ve beklenti içinde olduğumuzda daha kötü sonuçlarla karşılaşırız. Mesele iradade meselesidir. Ne kadar iredeli olursak bu denli başarı elde ederiz. Kimse bize bağımsızlığı vermiyor. Biz ancak bunu elde edeceğiz. Bir değil, 10 devlet kurabilecek kadar kan döktük.

Doğru zaman diyorlar, biz de ‘Doğru zaman, ne zaman?’ diye soruyoruz. Hiçbir cevap yok. Saygı değer dostlarım. Hiç kimsenin sözüne ve söylemlerle ilgilenmeyin. Şu ana kadar da referaduma alternatif olarak önümüze bir şey konulmadı. Hedefimiz bağımsızlıktır. Daha iyi bir alternatif sunulmadığı sürece referandum ertelenmeyecek.

Kürdistan halkı referanduma meşruluk kazandıracak, onun dışındakiler değil. O yüzden dayanın ve hiç kimsenin sözünü dinlemeyin! Referanduma gidiyoruz. Gereği neyse yapacağız ve bedeli neyse ödemeye hazırız.”

Mesud Barzani, konuşmasında farklı bileşenlerle birlikte yaşamaya devam edeceklerini ve bunun kültürlerinin bir parçası olduğunu vurguladı.

Alternatif plan sunulmuştu

Bağımsızlık referandumuyla ilgili diplomatik girişimler kapsamında BM, ABD ve İngiltere’den yetkililerin Perşembe günü Barzani ile Erbil’de gerçekleştirdikleri toplantıda referanduma alternatif bir plan sundukları bildirilmişti