Başbakan Yıldırım: ABD’li dostlarımızın artık bunu anlayacağını biliyoruz

Aralık 31, 2016, 10:09 pm
Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye ile Rusya’nın Suriye’de vardığı ateşkes anlaşmasına ABD başta olmak üzere koalisyon güçlerinin de dahil olmasını istedi, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’a da PYD politikasını değiştirme çağrısı yaptı.

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat’a konuşan Başbakan Yıldırım, Suriye’de kalıcı barış ve geleceği konuşma konusunda bir zemin oluştuğunu ifade etti.

Yıldırım, ateşkes süreci için Batı’ya şu çağrıyı yaptı: “Sonraki adım artık siyasi çözüm görüşmeleri. Taraflar Suriye’nin birliği ve beraberliği için oturup uzlaşacaklar. Bu işin zemini işte bu ateşkesle oluştu. Ateşkesin en büyük önemi kalıcı durum, barış görüşmeleri için bir zemin ortaya çıkarması. Geleceği konuşabilecek bir zemin var artık. Türkiye’nin bunda büyük katkısı oldu. Bizim amacımız orada masum tek bir insanın bile ölümüne engel olmak. Bu bile tek başına önemlidir. Bu bir başlangıçtır. Devamı daha önemli. Sadece Türkiye ve Rusya’nın öncülüğüne de kalmamalı. İran da bu işin içinde. Ancak paydaşlar, Amerika Birleşik Devletleri, koalisyon ülkeleri, diğer bölge ülkelerinin de daha aktif olmasını bekliyoruz. Birleşmiş Milletler de önemli.”

Suriye’de ateşkes anlaşmasına varılmasında telefon trafiğinin merkezinde bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın büyük gayreti olduğunu belirten Yıldırım, IŞİD ve El Nusra örgütlerinin bu ateşkesin dışında tutulduğunu anlattı.

Yıldırım, Türkiye’nin PYD ile mücadelesinin süreceğini anlatarak şunları söyledi: “YPG, bölgede ve Suriye’de sıkıntı yaratıyor, üstelik Türkiye’deki PKK terör örgütüne de lojistik destek veriyor. PYD/YPG bizim için terör örgütüdür. ABD’li dostlarımızın artık bunu anlayacağını biliyoruz. Yeni yönetim (Trump yönetimi) inşallah bu konuları Türkiye ile birlikte yakından değerlendirip, hassasiyetlerimiz çerçevesinde politika oluşturur.”