Ana sayfa Genel Berkin Elvan Ölümünün 3. Yılında Mezarı Başında Anıldı

Berkin Elvan Ölümünün 3. Yılında Mezarı Başında Anıldı

PAYLAŞ

Berkin Elvan, ölümünün üçüncü yıldönümünde Feriköy’deki mezarı başında anıldı. Kürtçe ve Türkçe ağıt yakılan anmanın ardından Gülbeng okundu ve Okmeydanında Berkin Elvan için lokma dağıldı.

Berkin Elvan, ölümünün üçüncü yıldönümünde Feriköy’deki mezarı başında anıldı.

Berkin Elvan, 14 yaşındayken 16 Haziran 2013’te polisin attığı gaz bombası nedeniyle başından yaralanmış, 269 gün boyunca sürdürdüğü hayatta kalma mücadelesi sonucunda Okmeydanı Hastanesi’nde 11 Mart 2014’te hayatını kaybetmişti.

Saat 14.00’te mezar başında başlayan anmaya HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, CHP Milletvekili Ali Şeker, Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Nuri Günay, Dilek Doğan’ın annesi Aysel Doğan, Elvan ailesi ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan şöyle konuştu:

“Bugün Berkinimizi uğurlayışımızın 3’üncü yılı. Berkinimizin başında buluştuk. Türkiye karanlık günlerden geçiyor. İşte bu yüzden geleceğimiz için buradayız. Berkin’in katillerden hesap sorma mücadelesi bu zifiri karanlıktan çıkmak için önemlidir. Anısına da sahip çıkmalıyız. Emri ‘ben verdim’ diyen herkes hesap vermelidir. Tüm bu zifiri karanlıkktan çıkış için önemlidir. 6 Nisan 2017’de davamızı sahiplenmeye çağırıyoruz. Tetiği çeken ve çektirene hesap sormak için Çağlayan’a bekliyoruz.”

Kürtçe ve Türkçe ağıt yakılan anmanın ardından Gülbeng okundu ve Okmeydanında Berkin Elvan için lokma dağıldı.