Ana sayfa Manşet Beyaz Saray: Sarin gazına erişimi olan tek güç, Esad Rejimi

Beyaz Saray: Sarin gazına erişimi olan tek güç, Esad Rejimi

PAYLAŞ

Suriye’nin İdlib kentinde 4 Nisan’da düzenlenen ve 125’ten fazla sivilin öldüğü kimyasal saldırıyla ilgili bilgi veren ABD’li üst düzey yetkili Rusya ve Esad rejimini suçladı. Beyaz Saray’dan uzman yetkilinin isimsiz olarak verdiği bilgilere göre ABD, Suriye’nin kendi vatandaşlarına sarin gazı kullandığına ikna olmuş durumda.

Axios’uın Beyaz Saray uzmanlarına dayandırdığı haberinde, söz konusu uzmanların kimyasal kullanımına ilişkin şu tespitlerine yer verildi:

Neden Suriye yaptı ve neden sarin gazı kullanıldı?
– Onlarca video ve görgü tanığı, olayın Suriye tarafından yapıldığını ve üretilen ürünlerin de benzer mahiyette kimyasal silahlar olduğu görülüyor.
– Kimyasal silah programına bağlı personel böyle bir saldırının olacağını tahmin etti ve buna göre hareket tespit edildi.
– Saldırıda ölenler tamamen sarin etkisini üzerinde bulunduruyor ve saldırının yapıldığı alanda sarin gazına erişimi olan tek güç, Esad Rejimi.

Rusya’nın yalan söylediğinin kanıtları?
– Rusya’nın kanıtları örtbas etmeye çalışması…
– Rusya ve Suriye arasındaki işbirliği seviyesi ev saldırı sonrasında Suriye ve Rusya tarafından anlatılan hikayelerdeki boşluklar.
– Rusya gazın cephaneye isabet eden bombadan sonra yayıldığını öne sürüyor ama sarin gazının sokak ortasına atıldığı görülüyor.
– Rusya’nın açıklamalarındaki ‘saldırıyı önceden bilmiyoruz’ söylemi de bununla ilgili soru sormamıza bile değmeyecek türden bir cümle. İnandırıcı değil.

Neden Suriye böyle bir saldırı yaptı?
– İsyancı bir güç hayati bir hava üssünü ele geçirmişti ve bölgeyi kontrol ettikleri alanı kaybetmek üzereydiler.
– Rejim, insan gücünü yitirmeye başlamıştı ve bunu yeniden toparlamak için böyle bir güç gösterisinin içine girdi.
– İsyancı güçlerin aktif olduğu bir alana bu saldırıyı yaparak sivillere ‘muhaliflere destek vermeyin’ mesajı verdi.

Potansiyel başka saldırılar olacak mı?
– Başka bir yerlerde Suriye muhtemelen bir saldırı planlıyor ve bununla ilgili cephanelerin bulunduğu yerlere bakıyoruz. Bunu da kontrol altına almaya çalışıyoruz.
– 2013’ten bu yana 200’den fazla kimyasal silah kullanımı vakası tespit edildi ve bunların büyük çoğunluğunu inandırıcı buluyoruz.